Si mund të dallohen shenjat e autizmit? Terapistja u vjen në ndihmë prindërve

E ftuar në një program televiziv, Eriselda Dyrmishi, terapiste zhvillimi u shpreh se për autizmin nuk ka një shkak konkret, edhe pse ka shumë teori që lidhen me mjedisin, gjenetikën apo edhe vaksinat.

Advertisements

Ajo shtoi se ka raste kur i pyet dhe ata përsërisin pyetjen dhe nuk kthejnë përgjigje duke theksuar se hasen problematike edhe kur kemi zhvillim të komunikimit verbal.

Dyrmishi: Për autizmin nuk ka një shkak konkret, edhe pse ka shumë teori që lidhen me mjedisin, gjenetikën apo edhe vaksinat. Pjesa e zhvillimit gjuhësor është akoma problematike. Gjatë pjesës së autorizimit janë në mungesë zhvillimet normale. Ka fëmijë që deri në një moshë të caktuar nuk flasin fare, ndërsa fëmija fillon dhe bëhet agresiv në sjellje.

Advertisements

Ka raste kur i pyet dhe ata përsërisin pyetjen dhe nuk kthejnë përgjigje. Pra hasen problematika edhe kur kemi zhvillim të komunikimit verbal. Janë disa shenja që e dallon një prind nëse ka një fëmijë autik. Fëmijë rreth një vjeç tregon me gisht, mban kontakt pamor në sy, duhet të japë disa buzëqeshje sociale, po ashtu edhe me komandat që i japin prindërit. Kanë vështirësi në të kuptuar.

Artikulli paraprakNdërpritet dasma/ Shembet tavani i restorantit në Itali, plagosen 64 persona, mes tyre dhe çifti
Artikulli tjetër“Zonjat s’mbakan mend, mos vuani nga skleroza, na thoni t’ju japim ilaçe?”- Debate në forta në gjyqin e Shullazit dhe Lulzim Berishës!