Lordi i drogës grumbulloi 11 milionë paund në vit nga agjentët e pasurive të rreme. Policia kapi edhe 12 shqiptarë. Thanë se jetonin me frikë, por shkonin me pr**tituta

IT dukej si dritarja e çdo agjencie tjetër për qira studentësh. Por shtëpitë dhe banesat me qira në firmën e biznesmenit Jeremy Southgate ishin imazhe false dhe foto të prera nga revistat.

Advertisements

Agjencia modeste ishte fronti i një perandorie shumëmilionëshe kanabisi, të cilën avokati i trajnuar e drejtoi me ndihmën e shqiptarëve të kontrabanduar në Britani në pjesën e pasme të kamionëve.

Një nga kriminelët më të pacipë të Britanisë, Southgate ishte aq kokëfortë sa mori grante qeveritare për të izoluar shtëpitë ku ‘kopshtarët’ e huaj kujdeseshin për fermat e tij të kanabisit. Ai arriti të merrte 100,000 £ kredi për Covid për të ndihmuar në mbajtjen e biznesit të tij të rremë të hapur gjatë pandemisë.

Advertisements

Southgate, 63 vjeç, krijoi gjithashtu qiramarrës fantazmë për të mbuluar faturat e taksave të këshillit, pavarësisht se grumbullonte deri në 11.4 milionë paund në vit nga ndërmarrja e tij e drogës. Ai ishte aq i sigurt sa nuk do të kapej kurrë, saqë vodhi energjinë elektrike nga dhjetëra fqinjë – dhe një herë dërgoi një ekip për të hapur një rrugë për të shtrirë kabujt. Policët në Hull që u kapën Southgate, jeta e dyfishtë mahnitëse e të cilit të kujton më shumë një personazh nga drama televizive e nxitur nga droga Breaking Bad – e etiketuan atë “arrogant dhe lakmitar”.

DC Karen Smith, e cila e arrestoi atë, tha: “Ai ishte një njeri shumë i pasur që zotëronte 72 prona plotësisht, një varkë dhe asete, duke përfshirë një shtëpi pleqsh.

“Nuk kam takuar kurrë dikë si Southgate. Në intervista ai ishte evaziv, arrogant dhe nuk u përgjigjej pyetjeve. Ky ishte një operacion i madh droge dhe kanabisi do të shpërndahej në kilogramë dhe do të shpërndahej në nivel kombëtar.” Historia e perandorisë së paligjshme të Southgate vjen ndërsa figura të reja zbuluan krizën e drogës që ka mbërthyer kombin.

Një rekord prej 69 tonësh kanabis u sekuestrua vitin e kaluar – ekuivalente me një vlerë prej 2 miliardë funtesh. Duke ilustruar sasinë e madhe të parave që zotërit e drogës mund të fitojnë, policët gjetën më shumë se 50,000 £ në një varkë dhe 140,000 £ në pronësi të Southgate të quajtur Billy Blue në marinën e Hull’s.

Ata gjetën gjithashtu 324,000 £ në kartëmonedha të fshehura nën një shtrat në shtëpinë ku jetonte e dashura e tij – dhe zbuluan se Southgate sapo kishte hedhur në bankë 125,000 £. Ai madje zotëronte një hotel të rrënuar të quajtur The Pines në qytet, ku policia gjeti kanabis me vlerë 307,000 paund që rritej në disa dhoma.

Dymbëdhjetë shqiptarë të kapur duke rritur, shpërndarë dhe shitur kanabisin e Southgate janë dëbuar që atëherë. Ata pretenduan se jetonin me frikë pasi u trafikuan në MB, por policia zbuloi se kishin qenë të lirë të vizitonin prostitutat, ndërsa njëra shkoi me pushime në Milano.

Artikulli paraprak“Kurrë nuk kam bërë p**nografi”- Dervish Hasi e quan 16-vjeçaren gruan e tij! Zbardhet dëshmia e 42-vjeçarit: Jam dakord të qëndroj në burg nëse…
Artikulli tjetërMoti i keq në Elbasan/ Reshje të dendura bore në aksin Përrenjas-Qafë Thanë, ja si paraqitet situata në qarkullimin rrugor