“Nuk e kërkova unë rolin për tek ‘I vetëm në shtëpi’”- Donald Trump: Ata mu lutën të marr pjesë

Ish-presidenti amerikan ka mohuar pretendimet e regjisorit se ka qenë ai që ka këmbëngulur të shfaqej në filmin e vitit 1992 në këmbim të xhirimeve në hotelin e tij.

Advertisements

Ish-presidenti amerikan tha në platformën e tij të mediave sociale Truth Social, se ekipi i prodhimit të filmit “po më lutej që të kisha një paraqitje të shkurtër”.

Trump tha për filmin e vitit 1992: “Ata morën me qira hotelin Plaza në Nju Jork, të cilin unë e zotëroja në atë kohë. Isha shumë i zënë dhe nuk doja ta bëja. Ishin shumë të këndshëm, por mbi të gjitha këmbëngulës.

Advertisements

Unë rashë dakord, dhe pjesa tjetër është histori! Filmi ishte një sukses i madh, dhe ende është, veçanërisht në kohën e Krishtlindjes. Njerëzit më thërrasin sa herë që transmetohet.”

Vazhdimi i komedisë së 1990-ës ‘Home Alone’, ‘Home Alone 2’ siguroi fitimin e 359 milion dollarëve (280 milion £) dhe ishte filmi i tretë me fitimet më të larta të vitit 1992.

Në vitin 2020, Columbus, i cili drejtoi të dy filmat, i tha Business Insider se filmi i Trump ishte një kusht për të qenë në gjendje të filmonte brenda hotelit Plaza, mbi tarifën e zakonshme.

“Ai e kërkoi pjesën e tij në film”, tha Columbus, i cili raportoi se Trump thoshte: “E vetmja mënyrë që mund të përdorni Plaza është nëse unë jam në film.”

Por Trump tha në Truth Social këtë javë: “Asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta”. Ai shtoi se pamja e tij i kishte dhënë një shtysë të konsiderueshme filmit. “Kjo shfaqje ndihmoi që filmi të ishte i suksesshëm, por nëse ata ndjeheshin të ngacmuar, ose nuk më donin, pse më futën dhe më mbajtën atje për më shumë se 30 vjet? Sepse isha dhe jam akoma i shkëlqyeshëm për filmin, prandaj! Thjesht një djalë tjetër i Hollivudit nga e kaluara që kërkon një rregullim të shpejtë të publicitetit të Trump për veten e tij!”

Filmat Home Alone, në të cilët Macaulay Culkin luan një djalë të ri i cili është braktisur aksidentalisht nga familja e tij dhe duhet të luftojë hajdutët e luajtur nga Joe Pesci dhe Daniel Stern, janë bërë elementë kryesorë të Krishtlindjeve

Në një intervistë të fundit, Pesci kujtoi përvojën e bërjes së filmit si plot spontanitet dhe kreativitet. Ai kujtoi gjithashtu skenën në të cilën kapela e personazhit të tij është ndezur.

Në vitin 2019, disa mbështetës të Trump u ankuan kur filmi i tij u hoq nga një pjesë e filmit të shfaqur në TV në Kanada. Në atë kohë, Trump tha se dyshonte se kjo ishte orkestruar nga kryeministri kanadez Justin Trudeau, mes një mosmarrëveshjeje midis dy vendeve mbi tarifat tregtare.

Një zëdhënës i rrjetit CBC e mohoi këtë, duke thënë se filmi ishte blerë për t’u transmetuar nga rrjeti dhe ishte redaktuar në vitin 2014, dhe skena e Trump ishte një nga disa që u hoqën pasi ato “nuk ishin pjesë përbërëse e komplotit”.

Në vitin 2021, Culkin tha se ishte “shitur” me idenë e heqjes dixhitale të Trump nga filmi.

Trump ishte i njohur për paraqitjet e tij në filma dhe shfaqje televizive në vitet ’80 dhe ’90. Në vitin 2017, Matt Damon mbështeti pretendimin e Columbus se Trump këmbënguli të shfaqej në produksione që donin të shfaqnin pronat e tij, duke i thënë Hollywood Reporter se filma të tillë shpesh hiqeshin nga prerja përfundimtare.

Artikulli paraprakShifra marramendëse trondit UEFA-n, zbulohet arsyeja
Artikulli tjetërE rëndë! Gjendet pa shenja jete 34-vjeçarja shqiptare në një hotel