U arrestua nga SPAK, e shkuara kriminale e Gërmizit: Grabiti bankën që duhej të ruante, kunati iu vra në “aksion”

Aksioni i pak ditëve më parë i SPAK ku janë goditur një numër i madh policësh dh eish-efektivësh policie me akuza të rënda penale rezultoi me lëshimin e 11 urdhër arresteve, ku tre persona u arrestuan, kurse të tjerët janë në kërkim.

Advertisements

Të arrestuarit janë Erzen Breçani, që ka qenë zv.drejtor i Policisë së Shtetit, djali i tij si edhe një person i njohur për të shkuarën e tij kriminale. Bëhet fjalë për Bujar Ajetin, i njohur edhe si Bujar Gërmizi.

Bujar Gërmizi rezulton person me disa precedentë penalë. Në 1999 ai ka qenë i dyshuar për grabitjen e bankës së kursimeve në Kukës. Në atë kohë ai ishte oficer policie.

Advertisements

Ngjarja ka ndodhur në Dhjetor të vitit 1999. Ai ishte përgjegjës i sigurisë për transportin e lekëve por i grabiti bashkë me dy të tjerë. Gjatë aksionit dy personat që ishin bashkë me Gërmizin në grabitje u vranë. Një nga viktimat ishte kunati i tij.

Vetëm Bujar Gërmizi u plagos por arriti që të shpëtonte duke kaluar kufirin për në Kosovë. Aty u arrestua dhe pas disa vitesh u ekstradua në Shqipëri.

Në 2009 ka qenë i dyshuar për trafik armësh dhe në Maqedoninë e Veriut është arrestuar për trafik droge. Ai është arratisur nga burgu në Maqedoni dhe kishte humbur gjurmët.

Artikulli paraprakUdhëtimi kthehet në tragjedi, katër të rinj humbin jetën në Uells
Artikulli tjetërRama “shpërblen” administratën: E hëna pushim!