Moti i keq dhe stuhitë e frikshme bëjnë namin në këtë shtet, humbin jetën 5 persona

Austria është përfshirë nga stuhi të frikshme, duke çuar numrin e viktimave deri më tani në pesë persona.

Advertisements

Bëhet me dije se tre persona humbën jetën nga rrëzimi i një peme, ndërsa dy fëmijë humbën jetën në Carinthia, pranë një liqeni të vogël, pasi erërat e forta shkulën pemët, dukë lënë të plagosur dhjetë të tjerë.

Advertisements

Në momentin kur ndodhur ngjarja të gjithë personat ndodheshin pranë liqenit. Sakaq kancelari austriak Karl Neuhammer në një reagim në Twitter konfirmoi vdekjen e dy fëmijëve.

Ndërkohë sipas ekspertëve ndryshimet klimatike rritën intensitetin e ngjarjeve ekstreme të motit.

Artikulli paraprakHoroskopi për sot, e premte 19 gusht 2022
Artikulli tjetërShkencëtarët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Temperaturat do të shkojnë deri në 52 gradë celsius, ja vendet që do të godasë