Shkencëtarët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Temperaturat do të shkojnë deri në 52 gradë celsius, ja vendet që do të godasë

Fenomeni i quajtur “rripi i të nxehtit ekstrem” parashikohet të prekë Amerikën Qendrore, deri në vitin 2053, sipas studimit të kryer nga organizata jofitimprurrëse “First Street Foundation”. Studimi i ri thotë se rreth 100 milionë persona mund të përballen me një valë të nxehti ekstrem që do të arrijë deri në 52 gradë celsius.

Advertisements

Kjo do të përfshijë një rajon gjeografik që shtrihet nga Teksasi verior dhe Luiziana në Illinois, Indiana dhe Ëisconsin, zona në brendësi larg motit më të butë që shihet shpesh pranë brigjeve. Një gjetje kryesore nga studimi ishte se nxehtësia që tejkalonte pragun e kategorisë më të lartë të

Shërbimit Kombëtar të Motit, e quajtur “Rrezik ekstrem”, ose mbi 52C, pritej të prekë 8.1 milion njerëz në 2023 dhe të rritet në 107 milion njerëz në 2053, një rritje 13-fish.

Advertisements

Indeksi i nxehtësisë, i njohur gjithashtu si temperatura e dukshme, është ajo që në të vërtetë ndihet temperatura e jashtme për trupin e njeriut kur lagështia relative kombinohet me temperaturën e ajrit.

Kjo do të përfshijë një rajon gjeografik që shtrihet nga Teksasi verior dhe Luiziana në Illinois, Indiana dhe Ëisconsin, zona në brendësi larg motit më të butë që shihet shpesh pranë brigjeve.

Përtej ditëve të “rrezikshmërisë ekstreme”, zonat në të gjithë vendin pritet të përjetojnë temperatura më të nxehta, me shkallë të ndryshme elasticiteti. “Këto rritje të temperaturave lokale rezultojnë në implikime të rëndësishme për komunitetet që nuk janë të përshtatur me motin më të ngrohtë në krahasim me klimën e tyre normale”, thuhet në raport.

Artikulli paraprakMoti i keq dhe stuhitë e frikshme bëjnë namin në këtë shtet, humbin jetën 5 persona
Artikulli tjetër51-vjeçari mbërriti pa shenja jete në spital mbrëmjen e djeshme, policia zbardh detaje rreth ngjarjes