Ukrainasit japin alarmin për një katastrofë bërthamore: Ushtria ruse kanë hyrë dhe kanë hapur zjarr ndaj…

Tanke thuhet se kanë hyrë në qytet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhzhia dhe forcat ruse kanë hapur zjarr. Kjo është bërë e ditur nga zyrtarët ukrainas.

Advertisements

Dje, pamjet e mediave sociale u shfaqën që tregonin ukrainasit që ndërtonin postblloqe të improvizuara dhe grumbulloheshin në rrugën kryesore që të çon në termocentralin e madh bërthamor.

Advertisements

Anton Geraschenko, një këshilltar i ministrisë së punëve të brendshme të Ukrainës, paralajmëroi se një përleshje e afërt rreth qytetit në Enerhodar mund të rezultojë në goditjen aksidentale me armë në fabrikë.

Fabrika është më e madhja në Evropë, duke shkaktuar shqetësim për një tjetër fatkeqësi të stilit të Çernobilit.

Artikulli paraprak“Më vjen keq, nuk e ndaluam dot luftën”, Redaktori rus i lajmeve u kërkon falje kolegëve ukrainas (VIDEO)
Artikulli tjetërÇfarë po paralajmëron Putin? Ngrihet në fluturim avioni që mund t’i rezistojë një lufte bërthamore