Instituti i Gjeoshkencave ka bërë me parashikimin e motit në ditën e sotme, ku edhe priten reshje mesatare në të gjithë qarqet e vendit.

Advertisements

Por në qarkun e Vlorës dhe Gjirokastrës reshjet do të arrijnë lokalisht deri intensive dhe do të shoqërohen me shtrëngata, ndërsa në zonat malore dhe kodrinore të vendit.

Reshjet pritet të jenë në formën e dëborës e cila do të zbresë deri në lartësitë 300 m mbi nivelin e detit.

Sa i përket temperaturave, ato pritet që të variojnë: në bregdet: 5 / 11 °C; në vendet e ulëta: 4 / 10 °C; ndërsa në vendet malore: -1/ 4 °C, ndërkohë që era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare.