Bashkimi Evropian merr “vendimin historik” për Ukrainën

Bashkimi Evropian ka vendosur t’u japë mbrojtje të përkohshme të gjithë refugjatëve që ikin nga konflikti në Ukrainë. Lajmi është konfirmuar nga Komisionerja për Çështjet e Brendshme të bllokut, Ylva Johansson.

Advertisements

Ajo bëri njoftimin në një postim në Twitter të enjten, duke e quajtur atë “një vendim historik”. Ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin dha detaje të mëtejshme në një deklaratë për shtyp se si do të ofrohet mbrojtja e tyre.

“Kjo pajisje do të lejojë vendet anëtare të BE-së t’u ofrojnë personave që ikin nga konflikti në Ukrainë një përgjigje të përshtatur me situatën e tyre. Personat e kualifikuar mund të përfitojnë nga një status mbrojtës i ngjashëm me atë të refugjatit, në çdo vend të BE-së për një periudhë njëvjeçare që mund të jetë shqyrtuar”, thuhet në deklaratë.

Advertisements

“Bashkimi Evropian do të vazhdojë të bëjë gjithçka për të ndihmuar Ukrainën dhe viktimat e luftës”, theksoi Darmanin.

Artikulli paraprakE FUNDIT/ Mbyllen bisedimet mes palëve! Marrëveshje paqeje me Rusinë? Ukraina del me reagim URGJENT!
Artikulli tjetër“Më vjen keq, nuk e ndaluam dot luftën”, Redaktori rus i lajmeve u kërkon falje kolegëve ukrainas (VIDEO)