Zbardhet vrasja e bosit shqiptar të kazinove, autori në burg për dy vrasje të tjera

Policia greke ka zbardhur ekzekutimin mafioz të shqiptarit nga Maqedonia e Veriut, Orhan Bajrami, i cili u ekzekutua në një atentat më 15 korrik 2023, gjatë kohës që ishte me pushime në Kalidiki.

Advertisements

Atentati u krye nga një skuadër prej disa personash, të cilët qëlluan për vdekje me një pistoletë zastava të kalibrit 7.65 mm, Ohran Bajramin, si dhe plagosën rëndë bashkëshoqëruesin e tij Sead Sezlovijk.

Prej hetimeve rezultoi se autor i ngjarjes është Gani Tusha alias Marku i datëlindjes 1991, shtetas i Maqedonisë së Veriut me orgjinë shqiptare.

Advertisements

Mediat greke bëjnë me dije se në kërkim janë shpallur edhe dy bashkëpunëtorë të tij, edhe këta shtetas të Maqedonisë së Veriut me origjinë shqiptare.

Policia mundi të identifikojë autorin pasi vetëm rreth 300 metra më tej nga vendi ku u ekzekutua Orham Barjami u gjetën pistoleta zastava me 5 fishekë, një palë doreza, size të errëta dhe kapuçi që ekzekutori mbante për të mos u identifikuar.

Nga analiza laboratorike e këtyre sendeve me metodën e AND-së, hetuesit grekë dolën në përfundimin se Gani Tusha ishte padiskutim ekzekutori i Bajramit.

Policia greke thotë se Tusha mbahet në një burg të Shkupit pasi akuzohet se ka vrarë dy anëtarë të një organizate rivale marsin e kaluar. Ai u arrestua fill mbas ekzekutimit të Bajramit në Kalkidiki, por deri tani nuk ishte akuzuar për këtë krim. Ndaj tij u lëshua urdhër arresti dhe kërkesë për ekstradim.

Kujtojmë se viktima, Orhan Bajrami, ishte një biznesmen i njohur në fushën e kazinove në Maqedoninë e Veriut.

Artikulli paraprak“Vajzat qajnë, thonë ‘na mori lumi’”/ U ab*zua nga vëllai i njerkës, reagon xhaxhai i 18-vjeçares, rrëfen bisedën e fundit me vëllain
Artikulli tjetërMashtroi për 7 vite se e bija vuante nga kanceri për të mbledhur para, e pëson keq 41-vjeçarja, i rruajti kokën për ta bërë më të besueshme