Mashtroi për 7 vite se e bija vuante nga kanceri për të mbledhur para, e pëson keq 41-vjeçarja, i rruajti kokën për ta bërë më të besueshme

Një grua, është arrestuar nën akuzën për mashtrim, pasi për vite me radhë ka pretenduar se vajza e saj e vogël vuante nga kanceri.

Advertisements

Pamela Reid, 41 vjeç, dyshohet se gënjeu për vite familjen dhe miqtë për shëndetin e vajzës së saj 7-vjeçare, duke e portretizuar atë në internet si një fëmijë të verbër dhe të sëmurë që vuante nga leuçemia akute mieloide dhe sëmundje të tjera dhe kishte konvulsione të shpeshta.

Sipas New York Post, Reed pranoi se madje shkoi aq larg sa të rruante kokën e vogëlushes për ta bërë historinë e saj më bindëse.

Advertisements

Banorët e zonës ku jetonin nëna dhe vajza amerikane, mësohet se kanë marrë pjesë bujarisht në përpjekjet për mbledhjen e fondeve dhe janë bërë donacione për të ndihmuar familjen të përballojë shpenzimet e supozuara mjekësore.

Sipas dokumenteve të gjykatës, keqardhja e nënës doli në dritë javën e kaluar kur infermierja e shkollës fillore ku ishte regjistruar vajza, zbuloi se 7-vjeçarja nuk ishte e verbër në syrin e djathtë, siç pretendonte nëna e saj.

Reed i kishte thënë më parë infermieres se vajza e saj do t’i nënshtrohej një operacioni për të futur një kateter venoz qendror për trajtimet e saj të kancerit.

Infermierja thirri mjekun e shkollës më pas, i cili konfirmoi dyshimet e saj se vogëlushja nuk ka dhe nuk ka pasur kurrë kancer apo leuçemi. Dokumentet e shumta që Reed i kishte dhënë shkollës në lidhje me kancerin e supozuar të ishin të gjitha false, pohoi doktori.

Reed më vonë pranoi se falsifikonte dokumente, të tilla si recetat, për të pasqyruar diagnozën që dëshironte dhe për t’i dhënë vajzës së saj ilaçe kundër konfiskimeve që nuk i nevojiteshin.

Gjatë marrjes në pyetje nga autoritetet, 41-vjeçarja fillimisht u përpoq të gënjejë, përpara se përfundimisht të pranonte se ajo filloi dhe vazhdoi mashtrimin sepse “i pëlqente mbështetja që po merrte”.

Reed postoi sistematikisht informacion të rremë për shëndetin vajzës së saj në një faqe që ajo krijoi në internet në tetor 2017, kur vajza ishte vetëm 20 muajshe. Në atë kohë Reed pohoi se e bija vuante nga anemia e rëndë aplastike, një çrregullim i rrallë i palcës kockore.

Me kalimin e viteve, 41-vjeçarja kishte arritur të grumbullonte përmes fondeve online mijëra dollarë, të cilat sigurisht i futi në xhepat e saj. Një organizatë raportoi se i dha familjes Reed rreth 8,000 dollarë për të ndihmuar në pagimin e trajtimeve të kancerit, thanë oficerët.

Vetëm dy ditë para arrestimit të saj, Reid pohoi në Facebook se shëndeti i vajzës së saj të mitur po përkeqësohej.

“Kur na thanë se kjo do të ishte beteja më e madhe deri më tani, ne menduam se ishim të përgatitur, por asgjë nuk e përgatit një prind për diçka të tillë… Zemrat tona thyhen me çdo trajtim, çdo lot dhe çdo natë duhet t’i shpjegojmë asaj pse kjo po i ndodh asaj… Ne nuk e dimë përgjigjen”, shkroi Reed, duke pretenduar se vajza e saj po fillonte trajtime intensive të kancerit që do të zgjasin 10 javë.

Mashtrimi ishte planifikua aq mirë sa edhe vajza tjetër e Reid mendoi se motra e saj kishte kancer dhe ishte e sëmurë rëndë, tregojnë të dhënat.

Është e paqartë nëse burri i Reid e dinte të vërtetën, por ai mungonte në shtëpi në momentin e arrestimit të 41-vjeçares, ndërsa dy fëmijët tani janë nën kujdestarinë e shtetit.

Artikulli paraprakZbardhet vrasja e bosit shqiptar të kazinove, autori në burg për dy vrasje të tjera
Artikulli tjetërAbuzim s**sual në Pogradec/ Dëshmia e së miturës: Unë dhe Kledi duhemi. Djali: Nuk kemi kryer marrëdhënie