Nuk i dha leje të betohet si kryebashkiak i Himarës, reagon Beleri: Gjykata zbatoi urdhrin e Kryeministrit! Shpresa vdes e fundit

Apeli i Posaçëm rrëzoi sot kërkesën e Fredi Belerit për t’u lejuar të betohet si kryebashkiak i Himarës. Përmes një reagimi për mediat, Beleri thotë se Gjykata zbatoi urdhrin e kryeministrit Rama, pasi ai është gjyqtari suprem.

Advertisements

Nga ana tjetër ai akuzon prokurorët e SPAK dhe gjyqtaren Irena Gjoka pasi kështu po i japin një dorë sulmit ndaj zgjedhjeve të lira në Himarë.

Sa për këtë të fundit ai ka bërë një kallëzim në SPAK pasi Beleri pretendon se nuk i ka garantuar një proces të rregullt ligjor. Nga ana tjetër ai shprehet se çështjen do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese, pasi aty është shpresa e fundit.

Advertisements

Reagimi i Fredi Belerit:

Nuk i dha leje të betohet si kryebashkiak i Himarës, reagon Beleri:

Sot Gjykata e porositur prej pushtetit politik , goditi edhe një herë zgjedhjet në Himarë. Gjashtë muaj pas kërkesës time, zbatoi urdherin e Kryeministrit – Gjyqtar Suprem , për mos të më dhënë leje për t`u betuar dhe të marrë mandatin.

Pa betimin nuk behet efektiv mandati. Pa betimin dhunohet e drejta kushtetuese e zgjedhjeve. Duket sikur ne Himare nuk jane bere zgjedhje. Me force pushteti, në kundershtim me Kushtetuten, dhe me bekimin pa ligj të një gjykate personale të Kryeministrit, po shkelet çdo parim , normë kushtetuese dhe Europiane për mos të leshuar Bashkine e Himares.

Nen dirigjimin e zevendesprokurorit politik të SPAK Adnand Xholi, duke keqperdorur prokuroren Dorina Bejko, dhe me mbulimin qe u ben falsifikimeve ne procesin tim prokurori Edvin Kondili, kjo treshe mbaron cdo porosi te Kryeministrit Rama per sulmin antikushtetues ndaj zgjedhjeve në Himarë.

Per t`i dhene nje dore ketij sulmi ndaj zgjedhjeve te lira ne Himare , u kujdes edhe Kryetarja e GjKKO, Irena Gjoka duke keqperdorur gjyqtarin relator Erjon Çelen.

Nje “ndihmesë” e dha sot me refuzimin e lejes gjyqtarja Daniela Shirka. Ajo ne kundershtim me ligjin dhe vendimin e Gjykates se Larte, e gjykoi çështjen si gjyqtare e vetme.

E gjykon e vetme se nuk gjen dot dy të tjerë që të poshtërojnë kaq shumë Kushtetutën dhe të drejtën e zgjedhjes në Himarë. Kujtojmë se disa gjyqtare qe u caktuan ne procesin tim penal , kane dhene doreheqjen se në fund të fundit nuk donin dhe refuzuan qe të shkelnin ligjin dhe Kushtetutën e Shqiperise ne menyre flagrante.

Prej dy muajsh kam bërë kallëzim ne SPAK per gjyqtarët Irena Gjoka dhe Erjon Cela dhe prokuror Edvin Kondili. Jane te vetmit magjistrate qe kam kallëzuar, se me veprimet tyre kane siguruar që të mos më garantohet proçes i rregullt ligjor, të administrohen akte të fallsifikuara ne demin tim , të nxisin pushtetin qëndror për veprime antikushtetuese ndaj Bashkise Himarë, duke mohuar parimin më të shenjtë të demokracisë, qeverisjen nëpërmjet zgjedhjeve të lira.

Gjithë vëmendja jone është tek Gjykata Kushtetuese. Atje kam depozituar disa kerkesa. Prej tre muajsh ka kaluar per gjykim ankimi im ndaj mases se sigurimit dhe akoma nuk ka nje date gjykimi. Presioni i Ramës qëndron i rëndë edhe atje.

Presim që Gjykata Kushtetuese të paktën të mbrojë Demokracinë, të mbrojë Kushtetutën!

Shpresa vdes e fundit, por dita ditës, këtij vendi po i vdes edhe shpresa!

Artikulli paraprak“O kuçedra boll se…”, debat i fuqishëm mes Merit dhe Sarës: S’të kam penguar të shkosh te dashnori!(Video)
Artikulli tjetërPolicia me ‘dorë të hekurt’ në Tiranë, arreston 27 persona dhe vendos 9170 gjoba në një javë