I dha fund jetës në anijen hotel në Britani, çfarë deklaron shoku i dhomës së Leonard Farrukut

Leonard Farruku, i riu shqiptar i cili u gjet i vdekur në anijen Bibby Stokholm, pasi dyshohet se ka vrarë veten, u la pa asnjë lloj ndihme për 12 orë, ka pohuar ish-shoku i tij i dhomës.

Advertisements

Duke folur publikisht për herë të parë që kur 27 vjeçari, i cili kërkonte azil në Angli, u gjet i vdekur në një dhomë dushi në anijen hotel muajin e kaluar, 20-vjeçari Yusuf Deen Kargbo i kërkoi Zyrës së Brendshme të ndalonte përdorimin e saj për të akomoduar refugjatët.

Sipas The Guardian, Kargbo, një ish-konkurrent i Lojërave të Commonwealth nga Sierra Leone, tha se Farruku ishte një “njeri i mirë dhe i sjellshëm që gjithmonë buzëqeshte dhe thoshte përshëndetje”. Ai tha se ai dhe Farruku kishin ndarë një dhomë për rreth një javë e gjysmë përpara vdekjes së tij, e cila po hetohet nga ekzaminimet dhe nga Ministria e Brendshme.

Advertisements

“Leonardi nuk fliste shumë anglisht dhe të dy nuk kalonim shumë kohë në dhomat tona gjatë ditës”, tha ai. “Por ishte miqësor dhe më tregoi se si t’i varja peshqirët në dhomën e dushit. Ndonjëherë e shihja duke parë video në telefonin e tij. Nuk dija për ndonjë problem të shëndetit mendor që ai mund të kishte pasur.”

Motra e Farrukut, Jola Dushku, 33 vjeçe, e cila jeton në Itali, i tha The Guardian se vëllai i saj nuk kishte probleme të shëndetit mendor, përpara se të hipte në anije nga Home Office.

Ajo gjithashtu i bëri homazhe atij. “Leonardi ishte më shumë se një vëlla për mua dhe motrën tonë. Ai ishte një person shumë simpatik, ishte plot humor dhe mbi të gjitha ishte shumë i drejtpërdrejtë. Ai kishte shumë miq në Shqipëri dhe mbante marrëdhënie të forta me ta. Ai kurrë nuk do të fliste për askënd pas shpine.”

Karta e tij e identitetit të Home Office, tregon se atij i ishte dhënë leja për të punuar vetëm disa ditë para vdekjes së tij, për faktin se puna e tij, që mendohej të ishte shërbimi, ishte në listën e profesioneve me mungesë.

Kargbo tha se hera e fundit që e pa të gjallë ishte kur ai shkoi për darkën në dhomën e ngrënies së anijes. Kur u kthye në dhomën e tij pas darkës dhe donte të përdorte tualetin, ai e gjeti derën të mbyllur dhe mendoi se Farruku ishte duke përdorur banjën, kështu që doli nga dhoma dhe përdori një banjë tjetër.

Më pas ai shkoi në një pjesë tjetër të anijes, ku sinjali Wi-Fi ishte më i mirë dhe bëri një telefonatë të gjatë prej rreth një ore e gjysmë. Më pas ai u kthye në dhomën e tij, u shtri në shtrat dhe e zuri gjumi.

Ai u zgjua herët në mëngjes rreth orës 5.30 të mëngjesit dhe pa që Farrukut nuk kishte fjetur. Më pas ai shkoi në banjë dhe përsëri pa se dera ishte e mbyllur.

“Trokita në derë dhe vazhdova të thosha: ‘Përshëndetje, përshëndetje’, por nuk mora përgjigje,” tha ai. Më pas ai ngriti alarmin me personelin e sigurisë në bord.

“Në fillim nuk më morën seriozisht, por pasi i pyeta sërish, erdhën dhe e panë. Kur nuk morën përgjigje, hapën derën me forcë dhe e gjetën Leonardin pa ndjenja.”

Shoku i dhomës u nxor me shpejtësi nga dhoma. “Kisha një ndjenjë të keqe për këtë. Policia vazhdoi të më bënte shumë pyetje dhe nuk më lejuan të kthehesha në dhomën time as për të marrë rrobat apo dokumentet e mia,” tha ai.

Ai tha se nuk iu ofrua asnjë mbështetje nga Zyra e Brendshme për traumën që përjetoi. “Gjërat janë shumë keq në anije. Frika më e madhe në mesin e azilkërkuesve është se Home Office do të heqë anijet nga ankorimi i saj dhe ne do të zgjohemi duke kuptuar se po lundrojmë për në Ruanda. Për këtë arsye shumë njerëz kanë frikë të flenë natën.”

Disa ditë pas vdekjes së Farrukut, shoku i dhomës u hoq nga anija si rezultat i ndërhyrjes së shoqatës bamirëse Care4Calais. Ai tani është zhvendosur në një hotel në Cardiff.

Kargbo shtoi: “Unë kam qenë për të parë mjekun atje për të marrë ndihmë për traumën që kalova. Një tjetër vdekje mund të ndodhë atje në çdo kohë. Më shumë njerëz do të vrasin veten. Të gjithë në anije janë të izoluar. Ndihem shumë i stresuar nga gjithçka që ndodhi dhe ankthi dhe depresioni im janë shtuar. Shumë nga njerëzit që Home Office i vendosi në anije janë shumë të rinj si unë.”

Steve Smith, CEO i Care4Calais, tha: “Në një shoqëri të kujdesshme dhe të dhembshur, trauma e përjetimit të vetëvrasjes së personit me të cilin ju është thënë të ndani një dhomë do të shkaktonte menjëherë një paketë mbështetjeje. Jo nën këtë qeveri.”

“Ne ishim të tmerruar që klienti ynë kaloi ditë të tëra në anije pas vetëvrasjes, u zhvendos në një dhomë tjetër, pa sendet e tij, i izoluar nga të tjerët dhe pa asnjë mbështetje emocionale. Vetëm ndërhyrja e ekipit ligjor me të cilin e kishim nënshkruar çoi në transferimin e tij nga anija.”

Një zëdhënës i Home Office tha: “Ky ishte një incident tragjik dhe mendimet tona janë me të gjithë të prekurit. Kjo është duke u hetuar nga policia dhe mjekësia ligjore.”

Artikulli paraprakU vetëhodh dje nga lartësia e pallatit, ndërron jetë 37-vjeçari
Artikulli tjetërFamilja e Trump në zi, ndërron jetë…