Gjermania zhytet në kaos! Pas fermerëve edhe sindikata e makinistëve protestë! Bllokohet qarkullimi i trenave, preken miliona udhëtarë

Gjermania duket se është në një gjendje mobilizimi, pasi pas fermerëve që kanë dalë në rrugë, sindikata e makinistëve ka nisur grevën më të gjatë.

Advertisements

Nga sot e deri të shtunën në Gjermani pritet të jenë të përhapura në udhëtimet hekurudhore dhe transportin.

Dje, të hënën, Gjykata e Punës e Frankfurtit rrëzoi ankesën e punëdhënësve kundër grevës.

Advertisements

Sipas Shoqatës Gjermane të Drejtuesve të Trenave (GDL), qarkullimi i mallrave do të ndalet sonte në orën 18:00 (me orën lokale), ndërsa nga ora 02:00 e mëngjesit të së mërkurës, qarkullimi i pasagjerëve në Hekurudhat Gjermane (DB) dhe kompanitë e tjera. Greva do të zgjasë deri në orën 18:00 të së premtes. Megjithatë, linjat nuk pritet të normalizohen plotësisht para fundjavës.

Miliona pasagjerë do të preken nga grevat

Hekurudha Gjermane (DB) ka njoftuar se do të apelojë vendimin e Gjykatës së Punës, ndërsa planifikon gjithashtu të përdorë trena më të gjatë.

Megjithatë, në të njëjtin njoftim thekson se nuk mund të garantojë asnjë rrugë, ndërsa vlerëson se protestat do të prekin miliona pasagjerë. Në protestat e vitit të kaluar, nënvizon DB, të paktën 80% e linjave të kompanisë janë anuluar dhe vlerësohet se për sa kohë greva nuk konsiderohet e paligjshme, tabloja do të jetë e njëjtë edhe tani.

Në të njëjtën kohë, për momentin nuk duket të ketë asnjë perspektivë për një marrëveshje mes dy palëve për negociatat për marrëveshjet kolektive. Punëdhënësit kanë dorëzuar dje një propozim të ri, me shpresën për anulimin e grevave. Por punëtorët e refuzuan ofertën, pasi kërkojnë uljen e orarit të punës nga 38 në 35 në javë me pagesë të plotë për punëtorët me turne, rritje prej 555 euro në muaj dhe një “ndihme inflacioni” një herë. Nga ana tjetër, punëdhënësit konsiderojnë se kërkesa për orë nuk mund të plotësohet dhe u kanë bërë thirrje punëtorëve që të ndërpresin mobilizimet dhe nesër të vijnë në bisedime të reja.

Artikulli paraprakQëlloi me çifte drejt të rinjve nga ballkoni! Momenti i arrestimit të 83 vjeçarit(VIDEO)
Artikulli tjetërE tmerrshme/ I shkuli zemrën partneres dhe ia bëri trupin copa-copa, e pëson keq shefi i kuzhinës