Ekspertët: Ja katër zakone të mëngjesit që janë të mira për shëndetin tuaj

Nëse jeni mësuar ta filloni ditën me nxitim, të lani dhëmbët dhe të hani sa më shpejt që të mundeni për të arritur drejtpërsëdrejti në përgjegjësitë tuaja, ndoshta duhet të mendoni përsëri. Një rutinë e shkurtër e mëngjesit mund të përfitojë nga programi juaj… por në fakt nuk bën shumë për shëndetin tuaj.

Advertisements

Siç shpjegojnë ekspertët, ka disa zakone që mund t’i adoptoni dhe bëni çdo mëngjes për të jetuar më gjatë dhe më mirë. Kjo perfshin:

1. Përgatitja është e rëndësishme për shëndetin

Advertisements

Në vend që të kapni celularin sapo të ngriheni nga shtrati, mund të jetë më mirë të kaloni disa minuta për t’u përgatitur fizikisht dhe psikologjikisht për ditën e re.

Në vend që të kontrolloni emailet ose mesazhet tuaja, provoni të praktikoni meditim për rreth 10 deri në 15 minuta për të filluar ditën tuaj, duke shijuar një ndjenjë qetësie, e cila mund të zvogëlojë stresin dhe të rrisë fokusin tuaj në çdo gjë nëse bëni gjatë ditës.

Pasi të përgatiteni mendërisht, përpiquni ta “zgjoni” trupin tuaj me stërvitje. Pavarësisht nëse ju pëlqen kardio ose disa ushtrime të buta shtrirjeje, provoni t’i bëni ato për rreth njëzet deri në tridhjetë minuta.

2. Mëngjesi i… kampionëve

Gjetja e kohës për të bërë, e lëre më ta shijoni, një mëngjes të bollshëm mund të jetë e vështirë. Megjithatë, është thelbësore për jetëgjatësinë. Për të rritur energjinë, zgjidhni ushqime të pasura me proteina dhe yndyra të pangopura, si vezët, avokadot dhe gjalpi i kikirikut.

Është mirë të shmangni ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri dhe karbohidrate të thjeshta, sepse ato mund të shkaktojnë rritje të sheqerit në gjak.

3. Fillimisht uji, më pas kafeja

Kafja e parë për shumë është një “motiv” për t’u çuar herët nga shtrati në mëngjes. Megjithatë, është e rëndësishme që së pari të kujdeseni për hidratimin tuaj. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të pini shumë ujë gjatë gjithë ditës, duke filluar me gotën e parë para kafesë.

Përveç pirjes së shumë lëngjeve, ngrënia e ushqimeve të pasura me ujë mund të ndihmojë gjithashtu. Ushqimet që mund të zgjidhni përfshijnë manaferrat, kastravecat, domatet, rrepkat dhe madje edhe lulelakrën.

4. Rutina VS Stresi

Është e rëndësishme të qëndroni konsistent me rutinën tuaj të mëngjesit, edhe në fundjavë, pasi kjo i sinjalizon trurit dhe trupit tuaj se çfarë të presë kur të zgjoheni në mëngjes.

Kjo do të thotë që ju do të ruani të njëjtat kohë zgjimi (dhe në mënyrë ideale për të fjetur), në mënyrë që të mos prishni cilësinë e gjumit tuaj. Prandaj, do të filloni çdo ditë të qetë dhe të organizuar, gjë që në afat të gjatë kontribuon në uljen e stresit dhe përmirësimin e mirëqenies.

Artikulli paraprakModelja e njohur sulmon keq Dojna Memën: I bënin sytë zemra kur i vendosnin 500 euro në…
Artikulli tjetërE zuri gjumi në timon dhe u aksidentua për vdekje, shqiptari menaxher i një restoranti në Itali