E rëndë, 24-vjeçarja qëllon 50 herë me thikë blogeren, donte të falsifikonte vdekjen…

Një grua e cila akuzohet se ka vrarë një blogere, me qëllim që të falsifikonte vdekjen e saj dhe t’i shpëtonte familjes së saj të rreptë, është paraqitur në gjykatë.

Advertisements

Një grua e cila akuzohet se ka vrarë një blogere me qëllim që të falsifikonte vdekjen e saj dhe t’i shpëtonte familjes së saj të rreptë, është paraqitur në gjykatë.

Në gusht 2022, një trup i mbuluar me gjak i gjetur në pjesën e pasme të një Mercedesi të parkuar në Ingolstadt, Gjermani, fillimisht u identifikua nga anëtarët e familjes si estetistja nga Mynihu Shahraban K.

Advertisements

Por një autopsi të nesërmen zbuloi se viktima ishte në të vërtetë Khadidja O, një influencuese 23-vjeçare nga Heilbronn, e cila duket jashtëzakonisht e ngjashme me Shahraban.

Ata thonë se Shahraban dhe i dashuri i saj Sheqir K, të dy 24-vjeç, kërkuan përmes mediave sociale për gra që dukeshin si ajo, si pjesë e një komploti për të falsifikuar vdekjen e saj.

Çifti tani është në gjyq në një gjykatë në Ingolstadt, një qytet bavarez rreth 50 milje në veri të Mynihut.

Sipas Daily Mail, vrasësit e dyshuar i kanë dërguar një mesazh Khadidjes nën maskën e reperit të njohur Lune, duke i ofruar mundësinë që të shfaqet në një nga videoklipet e saj.

Megjithatë, kjo përpjekje e parë për kontakt thuhet se dështoi pasi blogerja kontaktoi llogarinë zyrtare të Lune dhe iu tha: Është e rreme, motër. Mos u përgjigj.

Prokurorja Veronika Grieser, tha se ata u përpoqën përsëri dy ditë më vonë, me një mesazh që ofronte një trajtim bukurie falas në këmbim të postimeve në mediat sociale.

Këtë herë oferta funksionoi dhe dyshja e morën Khadidjen në Mercedes nga vendlindja e saj Eppingen, tha prokurori.

Makina u gjet me trupin brenda afër shtëpisë së shtetasit gjermano-irak Shahraban në Ingolstadt.

Pas zbulimit, zëdhënësi i policisë Andreas Aichele i tha gazetës Bild: Viktima u vra me mbi 50 goditje me thikë dhe fytyra e saj ishte shpërfytyruar plotësisht.

Prokurori Greiser tha në atë kohë: “Hetimet na kanë bërë të supozojmë se e akuzuara donte të fshihej për shkak të një mosmarrëveshjeje familjare dhe të falsifikonte vdekjen e saj për këtë qëllim”.

Procedurat në ditën e parë të gjykimit të martën u zvarritën, pasi u dorëzuan dokumente shtesë nga avokatët mbrojtës.

As Shahraban dhe Sheqir, të cilët përballen me burgim të përjetshëm nëse shpallen fajtorë, nuk kanë komentuar akuzat.

Një gjyq i plotë pritet të fillojë së shpejti.

Artikulli paraprakI FUNDIT/ Sekuestrohen dy mina me telekomandë gati për shpërthim, arrestohet një person, në kërkim vëllai i tij
Artikulli tjetërMjeku me 4 gra në shtëpi, eksperti: Si u fsheh krimineli nën petkun e “besimtarit”