DRITHËRUESE/ Tërmet i fuqishëm në Guatemalë, lëkundjet ndjehen edhe në El Salvador

Një tërmet me magnitudë 6.1 ka ndodhur vonë dje (me orën lokale, mëngjesin e sotëm me orën tonë) në brigjet jugore të Guatemalës, në Paqësor, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA (USGS).

Advertisements

Nuk ka raportime të menjëhershme për viktima, por janë raportuar disa dëme materiale.

Tërmeti, i cili ndodhi dje në orën 23:52 me orën lokale (06:52 me orën greke sot), sipas një njoftimi të shërbimit sizmologjik të Guatemalës INSIVUMEH, është ndjerë edhe në El Salvadorin fqinj . Zyrtarët në El Salvador e përshkruan tërmetin si “të fortë” dhe thanë se po monitoronin zhvillimet.

Advertisements

Epiqendra ishte afër qytetit Tasisco, rreth 100 km në jug të kryeqytetit të Guatemalës, ku u dëgjuan alarmet dhe disa banorë të frikësuar u larguan nga shtëpitë e tyre. Sipas USGS, tërmeti ka pasur një thellësi fokale prej 108 km.

Pjesë të fasadës së një kishe në qytetin e San Pablo Jocopilas, që ndodhet në veriperëndim të epiqendrës, u shembën për shkak të lëkundjeve, sipas agjencisë së urgjencës të vendit CONRED.

Artikulli paraprakDuke kapërcyer bordurat, apo duke mos respektuar vijat e bardha, policia thirrje këmbësorëve
Artikulli tjetër“Kisha frikë të shkoja në psikiatri”, u përball me probleme të shëndetit mendor, aktori i humorit tregon si Turjan Hysko e dërgoi tek 5-sa