A do e respektojë Sali Berisha arrestin e shtëpisë? Flet avokati i tij

Gjykata e Posaçme ka miratuar mesditën e sotme kërkesën e SPAK-ut për të mbyllur Sali Berishën në arrest shtëpie për dosjen “Partizani”.

Advertisements

Gjyqtarja Irena Gjoka vendosi që ish-kryeministri do të ruhet me policë tek dera dhe nuk do të lejohet që të komunikojë me asnjë person tjetër veç familjes me të cilën jeton.

Pas këtij vendimi ka folur dhe avokati i tij Genc Gjokutaj i cili u pyet nëse ish-kryeministri do e zbatonte masën e vendosur nag Gjykata e Posaçme.
‘Kjo nuk është pyetje… do ta zbatojë apo jo, ai ndodhet në banesë. Tani bëni pyetje që është për të bërë. Do të ketë mbikëqyrje policore.’- tha avokati.

Advertisements

Ndër të tjera avokati shtoi ”

Ajo që është shqetësuese është që ky vendim shoqërohet e ndalimin e komunikimit dhe liria e shprehjes është një e drejtë kushtetuese dhe SPAK duhet të kishte marrë autorizim nga Kuvendi.

Gjykata jep një shkurtim vendimi, ekzekutohet nga SPAK.

Vendimi ishte i thatë, ndalimi i komunikimit përveç personave të familjes. Ai ndodhet në banesë, ne do të ndjekim rrugën e ankimit.”

Artikulli paraprakE rëndë/ Shqiptari hidhet nga kati i katërt i banesës në Greqi
Artikulli tjetër“Pse duhet të jem i shqetësuar për McGonigal?”- Rama flet për vendimin e SPAK