Tragjike në spitalet e Gazës, nuk kanë energji elektrike, pacientët dhe foshnjat po vdesin

Pacientët janë pa kujdes dhe në rrugë pas “evakuimeve të detyruara” të dy spitaleve palestineze, tha Mohammed Zaqut, drejtor i objekteve të infermierisë nw Rripin e Gazës, të dielën, duke iu referuar spitaleve pediatrike Al Nasr dhe Al Radisi.

Advertisements

Ndërkohë, Hamasi tha se po pezullonte negociatat e pengjeve lidhur me trajtimin e çështjes së spitalit al-Shifa nga Izraeli, i cili është nën zjarr të fortë ndërsa forcat izraelite mbyllen në objektet e tij.

Izraeli akuzon Hamasin se ka përdorur spitalin si mbulesë për një qendër komandimi nëntokësore pa dhënë prova. Hamasi i mohon akuzat.

Advertisements

“Kemi humbur plotësisht kontaktet me stafin infermieror ” të dy institucioneve, tha të dielën Mohammed Zakout, drejtor i institucioneve të infermierisë.

Më herët ushtria izraelite siguroi se ushtarët e saj hapën një kalim për të larguar civilët, në këmbë ose me ambulanca, nga spitalet Al Shifa, Al Radisi dhe Al Nasr.

Sa i përket Al Shifa, spitali më i madh i Gazës, Zaqut përshkroi një “situatë katastrofike”, duke pretenduar se “askush nuk mund të hyjë apo të dalë prej tij”.

“Duhet të shpëtojmë foshnjat e lindura para kohe” që janë në rrezik, vazhdoi ai.

Të shtunën vonë në mbrëmje Izraeli siguroi se ushtarët do të ndihmonin në largimin e foshnjave sot.

“Ambulancat nuk mund të arrijnë në spital, veçanërisht ato që kanë pajisjet e nevojshme për transportin e foshnjave. Për më tepër, asnjë spital nuk është në gjendje t’i marrë ato, kështu që nuk kemi asnjë indikacion që këto transferime mund të bëhen të sigurta,” shpjegoi Melanie Ward, kreu i organizatës joqeveritare Ndihma Mjekësore për Palestinezët (MAP) e cila është aktive në klinikën e neonatologjis të Al Shifa.

Për disa ditë, zyrtarët e Al Shifa thonë se dhjetëra trupa janë braktisur përreth spitalit dhe në oborrin e tij. Një operator i ambulancës që foli me AFP në telefon tha se ambulancat u qëlluan nga snajperët kur ata u përpoqën t’i afroheshin objektit.

“Ne kërkuam që të mund të varrosnim të vdekurit, por kushdo që del në oborrin e spitalit Al-Shifa është nën zjarr,” përsëriti Zaqut.

Për shkak të kësaj situate, Ministria e Shëndetësisë e Hamasit nuk është në gjendje të njoftojë një numër të të vdekurve dhe të plagosurve “sepse nuk kemi akses” për viktimat, shpjegoi ai.

Të premten, Hamasi njoftoi se të vdekurit i kalonin 11,000.

Netanyahu: Hamasi refuzon ofertën e Izraelit për karburant në spitalin Shifa

Në një zhvillim paralel, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të martën se Izraeli i kishte ofruar karburant spitalit al-Shifa të Gazës, i cili pezulloi operacionet pasi mbaroi karburanti, por Hamasi refuzoi ta pranonte.

Netanyahu po i përgjigjej një pyetjeje nga rrjeti amerikan NBC News nëse pretendimet izraelite se Hamasi ka një seli nën spitalin kryesor të Gazës justifikon rrezikimin e jetës së pacientëve dhe foshnjave.

“Përkundrazi, ne faktikisht kemi ofruar mbrëmë, t’u japim karburant të mjaftueshëm për të drejtuar spitalin, për të drejtuar inkubatorët e kështu me radhë, sepse ne nuk kemi absolutisht asnjë luftë me pacientët apo civilët”, tha Netanyahu.

Ushtria izraelite tha se ishte gati të evakuonte foshnjat nga al-Sifah sot, të dielën, por zyrtarët palestinezë thanë se njerëzit ishin ende të bllokuar brenda spitalit, me tre të porsalindur të vdekur dhe dhjetëra në rrezik për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike.

Artikulli paraprakFanella e tij tërboi serbët në Botëror, kapiteni shqiptar refuzon ftesën nga përfaqësuesja e Zvicrës
Artikulli tjetërPritë dhe plumba mes policisë dhe trafikantëve! 6 të vdekur