“Bota e pa përgatitur”/ Ngrihet alarmi,raportohet për dy gra të infektuara me sëmundjen e rëndë ngjitëse

Mjekët kanë paralajmëruar “bota nuk është e përgatitur” për atë që do të vijë, pasi dy gra janë konfirmuar se janë infektuar me rastet e para të një sëmundje kërpudhore shumë ngjitëse.

Advertisements

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), konfirmuan se pacientët e paidentifikuar në Shtetet e Bashkuara, të moshës 28 dhe 47 vjeç, janë prekur me rastet e para të njohura të krimbit të ziles rezistente ndaj ilaçeve, i njohur gjithashtu si tinea.

Të dy gratë pësuan lezione në qafë, mollaqe, kofshë dhe bark, me simptoma që vuajnë edhe anëtarët e familjes.

Advertisements

David Denning, Profesor i Sëmundjeve Infektive në Shëndetin Global në Universitetin e Mançesterit, zbuloi se infeksioni, i cili mund të transmetohet lehtësisht në shkolla dhe shtëpi, po përhapet nëpër vende.

Ai tha: Infeksionet mykotike të lëkurës transmetohen nga një person te tjetri në shkolla, shtëpi dhe me kontakte intime. Kjo kërpudhat e re rezistente ndaj terbinafinës është një specie e re e quajtur Trichophyton indotineae dhe e identifikuar për herë të parë në Indi.

Gruaja 28-vjeçare raportoi për herë të parë skuqje që u shfaqën në trupin e saj në verën e vitit 2021 dhe kërkoi kujdes mjekësor në dhjetor pasi kishte skuqje të mëdha me luspa në të gjithë trupin e saj.

Denning shtoi: Infeksioni në vetvete është i dukshëm për t’u parë dhe shumë inflamator në lëkurë. Një dermatolog e diagnostikoi atë me tinea dhe i përshkroi trajtim antimykotik në janar 2022 pasi lindi foshnja e saj. Megjithatë, sipas mjekëve, kjo nuk bëri ndonjë ndryshim. Më pas asaj iu dha një kurs katër-javor i itrakonazolit antifungal, i cili përfundimisht e eliminoi skuqjen.

Pacienti nuk kishte qenë jashtë vendit kohët e fundit, prandaj zyrtarët besojnë se infeksioni është përhapur në nivel lokal në SHBA. Ndërkohë, një grua e dytë, 47 vjeç, filloi të kishte skuqje të mëdha ndërsa udhëtonte në Bangladesh.

Por, pavarësisht aplikimit të kremrave për të ndihmuar në skuqjen e saj pas kthimit të saj në SHBA, nuk bëri asnjë ndryshim. Ajo shkoi kërkoi ndihmë mjekësore në fund të vitit 2022 pasi skuqjet e saj filluan të përhapeshin.

Dermatologët përfundimisht dhanë dy kurse mjekimi katër-javore të cilat ndihmuan në përmirësimin e skuqjes me 80 për qind.

Sipas CDC, 47-vjeçarja, e cila jeton me burrin dhe djalin e saj, po përjetonte gjithashtu simptoma, duke përfshirë skuqje të përhapura në formë unaze me luspa në kofshët dhe të pasmet e tyre.

Denning tha se mjekët kishin trajtuar me sukses infeksionet derisa mbërriti një specie e re kërpudhore.

Ai tha: Për dy dekada ne i trajtojmë këto infeksione me terbinafinë orale për 3 javë, me shumë sukses, derisa erdhi kjo specie e re mykotike. Shpjegimi më i besueshëm për shfaqjen e tij është përdorimi i shpeshtë në Indi i terbinafinës topike (krem dhe pomadë), e cila nuk mbulon plotësisht zonën e infektuar ose depërton thellë në lëkurë, duke lejuar ikjen e varianteve rezistente.

Për fat të mirë, itrakonazoli në një dozë prej 400 mg në ditë është zakonisht efektiv. Por të dish nëse kërpudhat është apo jo kjo specie e pazakontë dhe nëse është rezistente ndaj terbinafinës apo jo, kërkon testim të specializuar në një laborator mikologjik.

Denning zbuloi se “bota nuk është ende e përgatitur” për atë që do të bëhet një epidemi e infeksioneve të lëkurës për shkak të temperaturave më të larta të nxitura nga ndryshimet klimatike dhe mjekimi rezistent.

Ai shtoi: Nuk ka mjaft laboratorë të tillë, por ka teste të shpejta për rezistencën e disponueshme në treg. Bota nuk është ende e përgatitur për atë që ka të ngjarë të bëhet një epidemi ngadalë evoluar e këtyre infeksioneve të lëkurës.

Artikulli paraprakFredi Beleri lihet në burg, Spartak Ngjela hedh dyshimet e forta: Ja skandali që po fsheh politika greke
Artikulli tjetërPo udhëtonte me vëllain dhe shokët, ky është 17-vjeçari që humbi jetën në Baldushk