Pas temperaturave përvëluese, stuhia e shiut ‘godet’ këtë qytet, gjithçka zhytet nën ujë (VIDEO)

Pas të nxehtit me temperatura rekord, reshjet e dendura të shiut kanë goditur së fundmi kryeqytetin francez Paris duke shkaktuar shqetësime serioze.

Advertisements

Reshjet e dendura dhe era e fortë shkaktuan përmbytje të mëdha në rrugët e Parisit. Autoritetet vendase u detyruan të mbyllin qarkullimin e metrove, pasi shumë stacione u përfshinë nga vala e përmbytjeve.

Kjo situatë rëndoi qarkullimin e automjeteve dhe motoçikletave duke shkaktuar trafik të rënduar në akset kryesore të vendit. Për pak çaste Parisi i ngjasoi Venecias, ku mjetet e qarkullimit rrugor dukeshin si motorë uji.

Advertisements

Siç raportoi “Le Figaro”, përmbytja në Paris erdhi pas një vale anormale të të nxehtit që kishte kapluar vendin për më shumë se tri javë. Sipas La Chaîne Météo, dendësia mesatare e reshjeve të shiut arriti nga 10 deri në 40 mm në më pak se një orë, gjë që mund të krahasohet me sasinë e reshjeve që mund të binin përgjatë dy ose tri javëve.

Deri më tani nuk raportohet të ketë viktima.

Artikulli paraprakI fundit/ Parandalohet atentati në Lezhë, në pranga një vajzë dhe i përfshiri në vrasjen e një polici
Artikulli tjetërVrau me thikë 41 vjeçarin pas sherrit për parkimin, arrestohet i riu nga Laçi