FIFA përjashton Rusinë nga Botërori, Kombëtares Shqiptare i hapen dyert drejt ‘Qatar 2022’

Shumë sanksione nga shumë shtete të botës janë duke u marrë në drejtim të Rusisë. Ditën e sotme, FIFA dhe UEFA ka vendosur të skualifikojë kombëtaren ruse nga Kampionati Botëror, si një sanskion më tepër ndaj shtetit rus. Aktualisht në rënditjen finale të ndeshjeve të grupeve, Rusia ndodhet në vendin e dytë ku do të luajë në Play-Off.

Advertisements

Pra vendi i parë futet zyrtarisht në fazën tjetër të Kampionatit Botëror ndërsa vendi i dytë shkon në Play-Off. Rusia ndëshkohet duke hequr kombëtaren e tyre të futbollit nga ky turnament dhe e treta e grupit, e cila është Slovakia, do të kishte shansin të futej në Play-Off.

Kështu, Rusia ndëshkohet dhe mund të gjykohet se vendi i tretë më i mirë nga të gjitha grupet përkatëse të futej në Play-Off në vend të Rusisë.

Advertisements

Vendi i tretë me më shumë pikë është kombëtarja shqiptare, kështu mundësia është se Shqipëria do të marrë pjesë në Play-Off.

Të presim e të shohum çdo ndodhë në vazhdim.

Artikulli paraprak“Në vendin tonë nuk do të shkoni në parajsë”, ushtari ukrainas lyen fishekët me dhjamë derri për çeçenët (VIDEO)
Artikulli tjetërFrika nga lufta bërthamore, Joe Biden vjen me mesazhin e rëndësishëm