Sonte darka e Bajramit, çfarë nuk duhet të mungojë në tryezën tuaj, e dinit?

Sonte është darka e Fitër Bajramit, ku çdo familje myslimane ka festë. Në tryezën e darkës ka një shumëllojshmëri ushqimesh, por disa janë tradicionale dhe nuk duhet të mungojnë.

Advertisements

Nga gatimet tradicionale veçohet mishi i pjekur i qengjit ose i kecit që zakonisht gatuhet me pilaf. Veza me kime dhe byreku me peta të pjekura.

Sigurisht, në tryezën e një familje shqiptare për Bajram nuk mungon as ëlmëlsira. Më e zakonshme është bakllavaja, por gjithashtu mund të vendosi sheqerpare, sultjash ose tollumba./albeu.com

Advertisements

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP

Artikulli paraprakNdryshim drastik, si dukej Bora Zemani në fillimet e karrierës saj (foto)
Artikulli tjetërAksident në rrugën “Don Bosko”, fugoni përplas një fëmijë(Detaje)