Temperaturat minimale deri në -9 gradë Celsius, si parashikohet moti për fundjavën: Prezencë e ngricave përgjatë akseve rrugore

Vendi ynë këtë fundjavë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike dhe të ftohta, ku temperaturat minimale do të arrijnë deri në -9 Gradë.

Advertisements

Orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të territorit.

Ndërsa do të ketë prezencë të ngricave përgjatë akseve rrugore kryesisht në relievet malore, po ashtu mjegulla e mjegullina në zonat luginore

Advertisements

Parashikimi i motit nga SHMU:

Këtë fundjavë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike dhe të ftohta. Orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të territorit.

Temperaturat do të pësojnë rënie të ndjeshme, sidomos në vlerat minimale gjatë ditës së Shtunë ku zonat malore në veri parashikohen me temperaturë -7 °C, ndërsa vlerat maksimale nuk pritet të kalojnë 11 °C, kryesisht në zonat bregdetare.

Era do të jetë me drejtim verilindje-veriperëndim 1-7m/s, ndërsa bregdet dhe lugina hera-herës fiton shpejtësi 10-13m/s shoqëruar me valëzimin në dete të forcës 2-4ballë.

Ditën e Diel temperaturat do të pësojnë rritje të lehtë si rezultat i ndryshimit të erës nga kuadrati i jugut, me shpejtësi 1-7m/s.

Vlen për tu theksuar prezenca e ngricave përgjatë akseve rrugore kryesisht në relievet malore, po ashtu mjegulla e mjegullina në zonat luginore.

Artikulli paraprakZjarri shkrumboi 5 shtëpi në Burrel, banorja flet mes lotësh: Kam 3 fëmijë të vegjël, jetesa është e vështirë
Artikulli tjetërU Martua me 14-vjeçaren, gjykata lë në burg për dhëndrin 21 vite më të madh