Rama batuta me të rinjtë që duan të largohen: Të shkosh në Gjermani për punë dhe të pish kafe si lëng gështenjash

Kryeministri Edi Rama ka folur sot për ndryshimet e reja në fushën e arsimit ku priten investime të reja.
Sipas Ramës, nuk mund të shkohet në Gjermani për një pagë më të mirë dhe nga ana tjetër të pish një kafe si “lëng geshtenje”, madje edhe të presësh biletë 5 euro për të shkuar për ta pirë.

Advertisements

“Duke parë që qeveria shqiptare po bën ekstra sforco që njerëzit tanë të kenë paga dinjitoze dhe në një moment të caktuar mos kenë diskutim mes vetit të rrime këtu apo të ikim…pavarësisht se pagat kur i shikon në pamje të parë duken me diferencë të madhe, por kur shkon pak me thellë, sesa pjesë të pagës mësuesi këtu ja lë shtetit dhe sa pjesë të pagës mësuesi andej ja lë shtetit ndryshon ekuacioni.

Në fund të të gjitha llogarive unë fus kafen. Të shkosh në Gjermani të punosh për një pagë më të lartë dhe të pish atë kafen që është si lëng gështenje dhe ta pish vetëm dhe për ta pirë të marrësh biletën 5 euro, ndërsa këtu kafen mund ta pish në diell, madje edhe në ditë punë është një llogari që duhet bërë dhe përtej shakasë që në këtë rast është më shumë se të vërtetës, i rikthehem fjalisë për të thënë se ADF me siguri, herët ose vonë, do ta zgjerojnë pak portofolin e tyre”, tha Rama.

Advertisements

Artikulli paraprakShqiptarja u vra nga burri, flet fqinja: Viktima ishte shoqe me vajzat e mia, detaji që kishim vënë re në lidhjen e tyre..
Artikulli tjetërHoroskopi për sot, njihuni me surprizat e yjeve për secilën shenjë