Masakroi me thikë partneren e tij shtatzënë, 39-vjeçari akuzohet edhe për përdh*nimin e motrës së tij. I riu i dënuar katër herë për…

Të tjera detaje janë zbardhur pas ngjarjes së rëndë në Selanik të Greqisë, ku një 39-vjeçar masakroi me thikë në bashkëpunim me një shokun e tij partneren shtatzënë, 41-vjeçren Gjerogjia Murati.

Advertisements

Mediat greke shkruajnë se 39-vjeçari , është dënuar katër herë në të kaluarën për rrahje të motrës së tij, është proceduar penalisht edhe për përdhunim dhe akte seksuale ndaj saj.

Siç shkruan protothema.gr, kallëzime për abuzim ndaj 39-vjeçarit ka bërë edhe ish-bashkëshortja e tij, me të cilën kanë së bashku dy fëmijë.

Advertisements

Konkretisht, ai është dënuar në mënyrë të parevokueshme për rrahjen e motrës së tij me:

2 vjet e 3 muaj në vitin 2021 për dëmtim të rrezikshëm trupor në familje dhe armëmbajtje pa lej;
Deri në nëntëmbëdhjetë muaj në vitin 2022 për dëmtim trupor në familje, kanosje në familje dhe abuzim verbal’;
13 muaj burg në vitin 2023 lëndimi trupor dhe kërcënimi në familje;
6 muaj në 2021 për kërcënim në familje;
“I akuzuari është akuzuar nga drejtori ynë dhe motra e tij për nëntë akuza për dhunë në familje, kërcënime ndaj jetës së saj dhe mbajtje të armëve. Katër prej tyre tashmë janë gjykuar dhe janë dhënë një numër i barabartë dënimesh të parevokueshme, me të cilat i pandehuri është dënuar gjithsej me më shumë se pesë vjet”, tha për protothema.gr avokati që përfaqëson motrën e 39-vjeçarit.

Pak para orës 12 të së mërkurës, dy të arrestuarit për vrasjen mizore të 41-vjeçares Gjeorgjia, mësohet se janë dërguar në hetuesi ku pritet të kërkojnë një afat për të kërkuar falje në ditët në vijim.

Me të hyrë brenda, dy të pandehurit nuk u thanë asgjë gazetarëve ndërsa partneri 39-vjeçar i viktimës dukej se po ecte me vështirësi.

Ndaj tyre është ngritur procedim penal për veprat penale të vrasjes në gjendje të qetë shpirtërore, ndërprerjes së shtatzënisë, grabitjes (të gjitha në bashkëpunim), si dhe për kundërvajtje të armëmbajtjes dhe përdorimit pa leje .

Si ndodhi krimi:

Dy burra (partneri dhe shoku i tij) i zunë pritë Gjeorgjisë që nuk dyshonte kur ajo hyri në shtëpinë e partnerit të saj 39-vjeçar në Selanik rreth orës 23:00 të natës së Vitit të Ri.

Sipas të njëjtave informacione, i pari që ka sulmuar 41-vjeçaren ka qenë shoku 34-vjeçar i partnerit, i cili me kërcënimin me thikë ka imobilizuar gruan, ndërsa partneri i saj 39-vjeçar i ka vënë prangat dhe i vendosi shirit mbi gojën e saj.

Tmerri për gruan fatkeqe ka vazhduar në dhomën e gjumit të shtëpisë, ku dy burrat e kanë bartur dhe e kanë goditur me thikë disa herë majtas e djathtas në qafë, duke bërë që ajo të japwë frymën e fundit.

Lëvizja tjetër, dhe me sa duket e planifikuar paraprakisht, e dy autorëve ishte të merrnin një bagazh, të vendosnin trupin e pajetë të Gjeorgjisë brenda dhe në fund ta transportonin atë në një zonë të shkretë të Halkidikit.

Informacionet nga burime policore mësojnë se në fund, pasi kanë braktisur bagazhin me trupin e 41-vjeçares, dy autorët janë kthyer në banesën ku e kishin vrarë dhe tentuan të fshehin gjurmët e tyre, madje duke ndryshuar dyshekun e krevatit.

Hetimet për motivin e vrasjes

Policia greke duke përdorur provat që disponon, po kërkon motivin e vrasjes mizore, ndërsa në bazë të asaj që pretendon shoku i partnerit të 41-vjeçares, dyshohet se nuk ishte dakord me shtatzëninë dhe gjithashtu spekulohet se mes çiftit ka pasur dallime financiare.

Megjithatë, deri më tani, partneri 39-vjeçar i gruas fatkeqe mohon çdo përfshirjen, duke pretenduar se ai nuk ka asnjë lidhje me vrasjen e 41-vjeçares dhe se shoku i tij gënjen.

“Teatri” për fshehjen e ngjarjes

Autorët, pasi janë kthyer në vendin e krimit, kanë tentuar të asgjësojnë gjurmët, duke pastruar banesën nga provat, të cilat i kanë hedhur në vende të ndryshme në zonën e gjerë të Kalamarisë.

Bëhet fjalë për rroba, sende personale të 41-vjeçares, si dhe dyshekun e krevatit mbi të cilin u vra Gjeorgjia.

Madje, për të mashtruar autoritetet policore, pas krimit kanë vendosur një dyshek tjetër në shtrat.

Vërehet se gjurmët e gjakut të viktimës janë gjetur në dyshekun që u gjet i hedhur në zonën e Kalamarisë.

Rrëfimi

Mesditën e së hënës (8 janar) dy autorët kanë ardhur pranë autoriteteve, ku miku i partnerit të Gjeorgjisë fatkeqe gjatë marrjes në pyetje nga autoritetet ka rrëfyer pjesëmarrjen në vrasje.

Në vijim të udhëzimeve të tij, punonjësit e policisë pasditen e së njëjtës ditë shkuan në vendin e shkretë ku kishin braktisur 41-vjeçaren dhe pas hetimeve u gjet trupi i saj.

Zhdukja e 41-vjeçares, u raportua më 2 janar, ndërsa 24 orë më vonë është lëshuar njoftimi përkatës përmes shërbimit Missing Alert.

Artikulli paraprakAcari ‘mbërthen’ vendin/ Ekspertja e IGJEO-s bën paralajmërimin e fortë: Kjo do jetë fundjava më e…
Artikulli tjetërҪfarë ndodhi? Emina Çunmulaj përfundon në spital