Kinematografia në zi/ Ndahet nga jeta aktorja ikonë

Ka ndërruar jetë sot në Romë, në moshën nëntëdhjetë vjeçare, aktorja italiane Sandra Milo . Në karrierën e saj kinematografike, gjatë gjashtëdhjetë viteve të fundit, ajo ka bashkëpunuar me regjisorë kryesorë, si Roberto Rossellini, Federico Fellini, Luigi Giamba dhe Dino Rizzi.

Advertisements

Performanca e saj më e njohur ishte, pa dyshim, në filmin 8½ të Felinit që fitoi Oscar. Sipas asaj që kishte deklaruar vetë, për disa vite ka mbajtur një lidhje me regjisorin e njohur italian të “Jeta e ëmbël”. Në vitet tetëdhjetë ai prezantoi një seri emisionesh në televizionin publik italian Rai dhe mori pjesë në nisma dhe konferenca të partisë socialiste të Bettino Craxi.

Në moshën tetëdhjetë e shtatë vjeç, ajo kishte marrë çmimin e filmit italian David, për kursin e përgjithshëm në fushën e artit. Siç shkruan shtypi, “ajo ishte pa dyshim një nga aktoret më të njohura italiane”.

Advertisements

“E doja shumë Marcello Mastroiannin, por pa tërheqjen që ndjenin kaq shumë gra për një burrë kaq të pashëm dhe simpatik. Marcello ishte më i lehtë, Federico kishte më shumë thellësi, por, në një farë mënyre, sikur njëri e plotësonte tjetrin, sikur njëri kishte tiparet, karakteristikat që i mungonin tjetrit”, kishte thënë Sandra Milo

Artikulli paraprakAksidenti i rëndë në Lezhë! Makina e bërë copash nga përplasja, katër persona në gjendje kritike për jetën
Artikulli tjetër“Gjithçka shkonte më së miri, deri ditën kur Jetnori…”, Klodiana Lala zbulon dëshminë e gruas së 35-vjeçarit Zhabolit