Hollywood në zi! Aktorja e famshme e Mary Poppins ndahet nga jeta

Glynis Johns, e njohur për rolin e saj si Mary Poppins, ka vdekur në moshën 100-vjeçare.

Advertisements

Aktorja britanike, karriera e së cilës zgjati më shumë se 60 vjet, vdiq të enjten në Los Angeles, konfirmoi menaxheri i saj.

Ajo u shfaq në dhjetëra filma dhe ishte gjithashtu ka luajtur role edhe në teatër.

Advertisements

Menaxheri i saj, Mitch Clem tha në një deklaratë se vdekja e aktores ishte një “ditë e zezë për Hollywood”.

Johns luajti përkrah Dame Julie Andrews në muzikalin klasik të Disney-t të vitit 1964, Mary Poppins, që fitoi pesë Oscar.

“Sot është një ditë e zezë për Hollywood-in. Jo vetëm që vajtojmë vdekjen e Glynisit tonë të dashur, por vajtojmë edhe fundin e epokës së artë të Hollivudit”, tha ai.

Ajo gjithashtu fitoi një çmim Tony në 1973 për interpretimin e Desiree Armfeldt në muzikalin e Stephen Sondheim në Broadway A Little Night Music, në të cilin ajo këndoi Send In The Clowns.

Artikulli paraprakDyshohet se ra nga kati i dytë i hotelit, reagon vëllai i Artilës: Shkoi për të darkuar por…
Artikulli tjetërPërplasen dy trena në New York, 24 të plagosur