Dita e Epifanisë- Putin sfidon të ftohtin, zhytet në ujrat e akullta

Presidenti rus Vladimir Putin sfidoi të ftohtin dhe u zhyt në ujërat e akullta, për të festuar ditën e Epifanisë, një festë e njohur për rusët pas Krishtlindjeve dhe Pashkëve.

Advertisements

Putin, pavarësisht se temperatura në Moskë ishte minus 11 gradë hyri në ujërat e akullta në Ditën e Dritave.

Sipas traditës ruse, në këtë ditë, besimtarët e të gjitha moshave u zhytën tre herë në ujë për të festuar ditën e shënuar për Kishën Ortodokse.

Advertisements

Rusia ndjek Kalendarin e Vjetër, prandaj këtë vit e festoi Epifaninë më 19 janar.

Artikulli paraprakTabaku: Frika ndaj SPAK po shtyn PS të kontrollojë drejtësinë!
Artikulli tjetërI FUNDIT! Burg pa afat për mjekun që abuzoi me vajzën 16-vjeçe