Studim: Lotët e grave zbusin burrat

Lotët nxisin ndjenjat e ndjeshmërisë mes njerëzve. Shkencëtarët kanë zbuluar se lotët e grave reduktojnë agresionin mashkullor.

Advertisements

Studimet e fundit tregojnë se lotët e femrave kanë një efekt të dukshëm në pakësimin e agresionit mashkullor dhe frenimin e aktivitetit në rrjetet e trurit të lidhura me agresionin.

Ky hulumtim magjepsës sugjeron që sinjalet kimike të gjetura në lot, të cilat ndikojnë edhe te brejtësit, kontribuojnë në një rol mbrojtës në këtë fenomen.

Advertisements

Artikulli paraprak“Vranësira të dendura dhe…”, meteorologu Hakil Osmani tregon çfarë e pret vendin tonë në fundjavë dhe në ditët në vijim: Gjatë orëve të vona…
Artikulli tjetërMikja e saj humbi jetën, Çiljeta Xhilaga shkruan fjalët prekëse