Hiqni dorë njëherë e mirë! Njihuni me 3 gabimet që po jua prishin gjumin çdo natë

Të gjithë e dinë se 8 orë gjumë rekomandohen për t’i bërë të plota çdo natë, por po ashtu të gjithë e dinë që për të pasur një gjumë të qetë duhet të bësh jetë të shëndetshme. Çfarë jua prish cilësinë e gjumit çdo mbrëmje?

Advertisements

Përdorimi i mjeteve teknologjike

Kompjuteri, tableta, telefoni apo thjesht edhe televizori para gjumit ndikojnë në ngadalësimin e ritmit dhe shkaktojnë rënie të cilësisë së gjumit.

Advertisements

Ushqimi

Organizmi ynë ka nevojë të ushqehet të paktën tri orë para gjumit ose edhe më shumë kohë, në mënyrë që gjithçka të tretet më mirë. Të shkosh në shtrat në një stomak plot është gabimi më i madh dhe shqetësimi që do ndiesh gjatë gjithë natës.

Stimulantë të ndryshëm

Ka disa forma stimulantësh që të prishin gjumin edhe gjatë natës. Të tilla mund të jetë dritat e ndryshme, të vogla, ora në të cilën bie në shtrat (rekomandohet 10 e darkës), puna jashtë deri në orët e vona të natës, daljet, por edhe seksi në orë shumë të vona mund të ndikojnë në largimin e gjumit.

Artikulli paraprakIsh-minstri i Shëndetësisë në telashe për “Sterilizimin”, Policia dhe BKH-ja kontrollojnë banesën e Ilir Beqajt
Artikulli tjetërS’ka liri për Fredi Belerin, GJKKO i rrëzon sërish kërkesën për dalje nga burgu