E trishtë/ Konkurronte në Eurovizion për Izraelin, këngëtari vdes në luftë

Një këngëtar izraelit ka humbur jetën në Rripin e Gazës, vetëm disa javë pasi konkurroi në audicionin për t’u zgjedhur në “Eurovision Song Contest”.

Advertisements

Shaul Greenglick, 26 vjeç, performoi në serialin televiziv izraelit Rising Star më 3 dhjetor, ndërsa ishte në pushim nga mobilizimi i tij në luftën kundër Hamasit.

I veshur me veshjet e ushtrisë dhe vijat e togerit, ai këndoi një baladë popullore, ku mori dritën jeshile për raundin tjetër në procesin e përzgjedhjes.

Advertisements

Pasi u bë publike vdekja e Greenglick në përleshjet e Gazës veriore të martën, Keren Peles tha se ai ishte larguar nga shfaqja për shkak të detyrave të tij në rezervat e këmbësorisë.

Artikulli paraprakAksident fatal, 7 automjete përplasen me njëra tjetrën, 11 të vdekur dhe 57 të plagosur
Artikulli tjetër“Engjëjt dhe qielli janë shtëpia e saj sot”- Ingrit Gjoni prek me fjalët për të motrën dhe i bën premtimin: Përjetë do të…