Uji nga Syri Kaltër në Pulgia, Rama: Italia e ka shtyrë ndërtimin për shkak të kostos së madhe

Kryeministri Edi Rama tha se çështja e ndërtimit të një ujësjellësi nga Shqipëria për rajonin e Puglias në Itali është një ide e viteve 1930.

Advertisements

I ftuar në emisionin ‘Repolitix’Rama tha se vendi ynë ka qenë gati që prej asaj kohe por Italia nuk e ka vijuar projektin për shkak se ka kosto tepër të madhe.

“Është një temë që është hapur në vitet 1930. Ideja që Puglia të merrte ujë nga Syri i Kaltër. Atë temë e kanë prekur të gjithë kryeministrat e Italisë dhe ja ku jemi. Ne kemi qenë gati që nga vitit 1930, ka një arsye përse nuk është bërë deri tani, sepse është një projekt gjigand, kur shohin koston thonë po e lëmë për pak më vonë” tha Rama.

Advertisements

Artikulli paraprakAbuzimet me fondet për bujqësinë, VOA: Mbetet pezull dhe IPARD III! Ministria nuk jep asnjë shpjegim
Artikulli tjetërGjetja e mbetjeve kockore, reagon policia: Ishin në proces dekompozimi! Po hetohet kujt i përkasin