Tmerr në bord/ Avioni godet një zog dhe shpërthen në flakë, piloti bën ulje emergjente (Video)

Një video që bën xhiron e internetit tregon momentin tronditës kur motori i një Airbus A321 shpërtheu në flakë të dielën pasi goditi një zog ndërsa fluturonte mbi Brazil.

Advertisements

Avioni i LATAM Airlines, me bazë në Kili, ishte nisur nga Salvador për një fluturim tre-orësh drejt Sao Paulo, kur një zog goditi papritur krahun e djathtë të avionit.

Videoja nga brenda fluturimit tregon shkëndijat që vijnë nga motori ndërsa piloti kthehet për të bërë një ulje emergjente në aeroportin ndërkombëtar Salvador-Deputado Luís Eduardo Magalhães.

Advertisements

Pasi piloti e ul për mrekulli avionin, pasagjerët e duartrokasin atë për manovrat e tij. Ndërsa avioni ulet, motori shpërthen në flakë. Madje, një pasagjer ishte aq mirënjohës që kishte mbijetuar, saqë doli nga avioni i gjunjëzuar.

“Ishte me të vërtetë një moment terrori që ne përjetuam. Një frikë shumë e madhe, por falë Zotit gjithçka shkoi mirë. Motori shpërtheu në flakë disa minuta pas ngritjes. Na kapi paniku, menduam se do të vdisnim”, shtoi pasagjeri.

Një zëdhënës i linjës ajrore i tha CEN se të gjithë pasagjerët ishin mirë dhe kishin rezervuar tashmë vende në fluturime të tjera.

Kompania thekson se po merr të gjitha masat teknike dhe masat për të siguruar një udhëtim të sigurt për të gjithë”, thuhet në deklaratë.

Artikulli paraprakFamiljarët të shokuar nga vdekja e 26-vjeçares shqiptare: Anila ishte zëvendësdrejtoreshë!
Artikulli tjetërShqiptari tenton t’i vendosë flakën Prokurorisë italiane, e pëson keq