RENEA “blindoi” Rinasin, dalin pamjet nga ekstradimi i Behar Bajrit (VIDEO)

Kanë dalë pamjet e para të mbërritjes së Behaj Bajrit në Aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas, pasi u ekstradua nga Franca.

Advertisements

Nga pamjet duket se forca të shumta të RENEA-s kanë “blinduar” zonën për arsye sigurie.

43 vjeçari i kërkuar ndërkombtarisht nga SPAK për operacionin “Metamorfoza” duhet të sillej nga Franca në Shqipëri mbrëmjen e të mërkurës, por vetëm mengjësin e sotëm ai ka shkelur tokën shqiptare.

Advertisements

Shkak u bënë arsyet e sigurisë për të mos fluturuar me një avion komercial me pasagjerë civilë.

Ai u soll nga Parisi mëngjesin e kësaj të enjteje me fluturim me charter.

Bajri u ndalua në Francë më 4 shtator, vend i cili pranoi ekstradimin e të shumëkërkuarit drejt Shqipërisë.

Ai akuzohet për “Vrasje me paramendim”, “Sigurim të kushteve dhe mjeteve për vrasje” në 3 episode, “Korrupsion aktiv ndaj gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, si dhe “Armëmbajtje pa leje”, vepra këto të kryera në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.

Lidhur me ngjarjen ka reaguar edhe Interpol Tirana, që ka dhënë më shumë detaje mbi ekstradimin e tij.

Njoftimi i Interpol:

Interpol Tirana-Ekstradohet nga Franca drejt Shqipërisë, një i shumëkërkuar për veprat e një krimi të rëndë.

43-vjeçari i ekstraduar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar në kuadër të operacionit policor të koduar “Metamorfoza”.

Si rezultat i suksesit në mes të Interpol Tiranës dhe Interpol Parisit, për kapjen e shtetasve në kërkim ndërkombëtar dhe ekstradimin e tyre në vend që ata duhet të kryejnë fajin, u ekstradua në Shqipëri, shtetasi shqiptar: BB (BR alias BB), 43 vjeç., banues në Shkodër.

Ky shtetas u kap dhe u arrestua në Francë, në muajin shtator, falë shkëmbimit të policisë shqiptare dhe asaj franceze, të informacioneve të sigurta nga inteligjenca policore, për përmirësimin e tij.

43-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol, në kuadër të operacionit policor të Tiranës të koduar “Metamorfoza”, i zhvilluar në muajin gusht, nga strukturat e shtetit të shtetit, në bashkëpunim me Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Për këtë shtetas, Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka masa të caktuara të policisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me paramendim”, kryerja në formë të veçantë të bashkëpunimit, atë të grupit të strukturuar kriminale, “Mbajtja. pa leje dhe prodhime të armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale ose grupi i strukturave kriminale”, “Sigurimi i kushteve dhe i mjeteve për të kryer vrasje”, kryerje. në formë të veçantë të bashkëpunimit, atë të grupit të strukturuar kriminale, “Pjesa e grupit të strukturuar kriminal” dhe “Korrupsioni aktiv i gjykatës, prokuror dhe i funksionarëve të tjerë të bashkëpunimit, kryer në bashkëpunim”.

Shtetasi BB dyshohet se në bashkëpunim me shtetas të tjerë ka vrarë shtetasin Gj. B.(N.), më datë 09.08.2020, në Shkodër. Dyshohet se ka dhe koordinuar Punëtorët e tij, iu ka dhënë informacione mbi përmirësimin e funksioneve, për të organizuar prita, me qëllim vrasjen e tyre.

Nga hetimet e kryera nga Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit të Krimi të Organizuarit ka dyshime të arsyeshme të parashtruara në prova se shtetasit BB, kundrejt autorit të shumave të monetareve të funksionarëve të produkteve, ka bërë të mundur lirimin nga burgu, para kohe.

Shtetasi i ekstraduar iu dorëzua Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve.

Artikulli paraprakE rëndë! Shqiptari tenton të vrasë kunatin
Artikulli tjetërKërkoi t’i kthenin telefonin, GJKKO rrëzon kërkesën e Jamarbër Malltezit