Prokuroria kërkoi burgim të përjetshëm, dënohet me 17 vite shqiptari që vrau 23-vjeçarin në Itali

Nuk ka dënim të përjetshëm për Rigels Gjinajn, shqiptarin e akuzuar për vdekjen e bashkatdhetarit të tij Emanuel Rroku.

Advertisements

34-vjeçari u dënua në shkallë të parë me 17 vjet e 4 muaj.

Gjykata e kryesuar nga gjyqtarja Rossella Ferrrazzi përjashtoi rrethanat rënduese, duke ulur dënimin me një të tretën.

Advertisements

Mbrëmjen e 16 shtatorit 2022 Rroku ishte ulur në tavolinat e jashtme të një lokali përgjatë Via Allea Comunale në Turbigo.

Më pas lindi një debat, i cili degradoi në përplasje. 34-vjeçari nxori pistoletën gjysmë automatike dhe qëlloi.

Njëri nga plumbat goditi bashkatdhetarin e tij 23-vjeçar, icili ndërroi jetë, nëra një 20-vjeçar ndërroi jetë.

Kutjojmë se Prokurori publik Ciro Caramore kërkoi dënim me burgim të përjetshëm për Gjinajn

Artikulli paraprakShqipëria në Euro 2024, Sylvinho: Po jetojmë një ëndërr, kemi një skuadër që del e para e grupit
Artikulli tjetërMbytet anija me emigrantë në Lampedusa, ndërron jetë 2-vjeçarja, 8 të zhdukur