“Nga armëpushimi do të përfitonte edhe Izraeli”- Lufta në Gaza, Rama nga Franca: Paqja mes dy kombeve është me interes strategjik për Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama ka bërë thirrje nga Parisi, ku mori pjesë në Forumin e Paqes me ftesë të presidentit francez Emmanuel Macron, ka bërë thirrje Izraelit për armëpushim në Gaza.

Advertisements

Rama shprehet se nga ky armëpushim do të përfitojë edhe Izraeli, ndërsa shton se nga zgjatja e vuajtjeve të civilëve në Gaza vetëm ushqehen ambiciet e Hamasit dhe agjentëve të tjerë të kaosit.

“Ndihem i inkurajuar nga përkushtimi i mikpritësit tonë këtu në Paris, Presidentit Macron të Francës, i cili të shtunën, më 10 nëntor, bëri thirrje me forcë për një armëpushim të menjëhershëm. Jam dakord me vlerësimin e Presidentit Macron se një armëpushim do të përfitonte gjithashtu edhe Izraelin”, shprehet kreu i qeverisë.

Advertisements

Ai thekson se një fund i menjëhershëm i vuajtjeve civile të popullit palestinez dhe izraelit dhe një paqe e qëndrueshme midis këtyre dy kombeve është me interes strategjik për Shqipërinë.

Reagimi i plotë:

Në Forumin e Paqes në Paris pata rastin të takoj liderë dhe zyrtarë të ndryshëm. Në Gaza, ne të gjithë biem dakord se konflikti dhe vuajtjet e tmerrshme që ajo shkakton duhet të marrin fund.

Si një anëtar i përkushtuar i NATO-s, ne shohim një model shqetësues, një angazhim të keq për të shkaktuar konflikte dhe për të mbjellë kaos në hemisferën veriore, përfshirë Ballkanin Perëndimor. Këta agjentë të kaosit duhet të ndalen dhe të mposhten.

Fatkeqësisht, zgjatja e vuajtjeve të civilëve në Gaza vetëm ushqen ambiciet e Hamasit dhe agjentëve të tjerë të kaosit.

Ndihem i inkurajuar nga përkushtimi i mikpritësit tonë këtu në Paris, Presidentit Macron të Francës, i cili të shtunën, më 10 nëntor, bëri thirrje me forcë për një armëpushim të menjëhershëm. Jam dakord me vlerësimin e Presidentit Macron se një armëpushim do të përfitonte gjithashtu edhe Izraelin.

Si një vend paqësor dhe shumë-fetar me një rini të gjallë, një fund i menjëhershëm i vuajtjeve civile të popullit palestinez dhe izraelit dhe një paqe e qëndrueshme midis këtyre dy kombeve është me interes strategjik për Shqipërinë. Unë do të vazhdoj të punoj me udhëheqës të tjerë dhe zyrtarë të tjerë për këtë.

Artikulli paraprakGjinekologu: Meshkujt shqiptarë mbarojnë punë për 3 minuta në s*ks, më pas duan 3 orë gjumë
Artikulli tjetërMakinat përplasen kokë më kokë në Peshkopi, 4 të plagosur