Në lokal me babain, më pas i përplasi për vdekje të birin, zbardhet deklata e shoferit shqiptar për aksidentin tragjik

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me aksidentin rrugor ku humbi jetën 29-vjeçari Aldo Gjoka. Djali shqiptar humbi jetën pasi motori i tij Yamaha u përplas nga një “Jaguar” pasditen e 7 shtatorit. Rikonstruksioni i aksidentit erdhi pas marrjes në pyetje të drejtuesit të mjetit para gjyqtares Anna Paola Capano. 44-vjeçari me iniciale R.T, drejtuesi i makinës goditi dhe vrau të riun përgjatë rrugës bregdetare Melendugno–Otranto, pranë Torre Specchia.

Advertisements

Historia e të dyshuarit

Burri gjithashtu me origjinë shqiptare, në arrest shtëpie pas ngjarjes, në prani të avokatit të tij Nicola Di Bello, ka rrëfyer orët që i paraprinë aksidentit fatal. Pasi drekoi në një restorant në San Cataldo, ai kishte dëgjuar theksin midis e disa shqiptarëve. Mes të ftuarve ishte edhe babai i Aldo Gjokës. Grupi i vogël bisedoi së bashku për më shumë se gjysmë ore, duke pirë disa gota raki dhe duke përfituar nga prania e një këngëtari shqiptar.

Advertisements

Më pas përshëndetjet dhe shkëmbimi i kartvizitave, veçanërisht mes 44-vjeçarit dhe babait të Aldos, përpara se të hipnin sërish në makinë dhe të shkonin drejt aksidentit tragjik ku humbi jetën 29-vjeçari. Megjithatë, për momentin nuk ka ndonjë përparim në dinamikën e aksidentit. Burri thuhet se deklaroi se nuk i kujtohej asgjë nga përplasja, duke specifikuar gjithashtu se i ra të fikët sapo i shpërtheu airbag-i i automjetit.

Hetimet

Hetimet kryhen nga Karabinierët dhe oficerët e policisë lokale të Melendugno. Sipas gjetjeve fillestare, makina po udhëtonte me rreth 120 km/h (shumë mbi kufirin prej 50 të caktuar për atë pjesë të rrugës), dhe pas rreth rrotullimit të kthesës në Via Plutone, pushtoi korsinë e kundërt dhe u përplas, duke goditur motirn Yamaha-s që drejtohej nga motoçiklisti fatkeq, i cili fluturoi nga mjeti rreth 20 metra larg, duke përfunduar brenda kopshtit të një shtëpie.

Një përplasje e fortë, ku mjeti me dy rrota ka marrë flakë dhe Aldino ka gjetur vdekjen e menjëhershme. Një dinamikë e cila gjithsesi mbetet nën vëzhgim edhe nga ekspertët e caktuar nga Prokuroria e Leçes dhe nga palët e përfshira, të cilët në javët në vijim do të duhet të japin të dhëna dhe matje planimetrike të dobishme për të hedhur dritë mbi aksidentin fatal.

Artikulli paraprakAcar dhe diell, mos dilni nga shtëpia pa lexuar motin
Artikulli tjetërI futet biznesit! Rikthehet në ekran Arbana Osmani, ku do ta shohim së shpejti