‘Kur të bëhem 16 vjeç, do të nisem me gomone drejt Britanisë së Madhe’! ‘Daily Express’ interviston të miturit në Kukës

Emigrimi i shqiptarëve drejt Britanisë, veçanërisht i kuksianëve ka tërhequr vëmendjen e mediave angleze, të cilat kanë shkruar artikuj dhe reportazhe herë pas here, ku dhe kanë vizituar qytetin e Kukësit.

Advertisements

“Mësuesit në fshatin e vogël Gostil, në veri të Shqipërisë, kanë një problem; klasat e tyre po pakësohen. Ndërtesat prej betoni të epokës komuniste, të cilat dikur ishin shtëpia e një shkolle të vetme, tani strehojnë disa institucione të pakësuara.

Arsyeja është e thjeshtë: të rinjtë po shkojnë të gjithë në Britani. Djemtë bëjnë plane për t’u larguar nga malet në jug të kufirit me Kosovën para se t’u thyhet zëri ose të kenë push nën hundë për t’u rruar.”, nis shkrimi i Daily Express.

Advertisements

ARTIKULLI I PLOTË:

“Vetëm fëmijët e vegjël mendojnë [për] të jetuar këtu, më të mëdhenjtë duan të ikin,” tha një 13-vjeçare nga Gostil për Daily Express. “Do të shkoj në Angli kur të jem 16 vjeç. Të afërmit e mi më thanë kur të jesh nën 18 vjeç është më mirë sepse shteti do të të ndihmojë sepse nuk je i rritur”.

Adoleshenti ka një duzinë të afërm që jetojnë dhe punojnë në Britani, një numër që nuk është aspak më i madhi. Shoku i klasës dhe shoku i tij më i mirë ka 16.

Është e lehtë të kuptosh pse djemtë tundohen të bëjnë udhëtimin, plaçka e atyre që ia kanë dalë është kudo në Gostil.

“Xhaxhai im ndërtoi një shtëpi dhe bleu gjithashtu një Audi Q7 [me vlerë 67,000 £],” tha shoku më i mirë i djalit, duke ndezur iPhone-in e fundit që i dha një i afërm nga Britania.

“Do të doja të kisha gjëra të tilla, gjëra të bukura dhe nuk kam asnjë mundësi nëse qëndroj”.

Këto janë provat materiale që mbështesin shfaqjet e shumta të pasurisë nga emigrantët në Mbretërinë e Bashkuar në TikTok dhe Instagram . Furnizimet e lajmeve të djemve mbushen çdo ditë me video të shqiptarëve që kanë shkuar në Britani duke ngarë makina të shtrenjta ose me tuta dhe ora të stilit “përkulur”.

Djemtë tashmë janë të vetëdijshëm se kalimi në MB do të përfshijë udhëtimin potencialisht fatal përmes Kanalit me një varkë të vogël.

Ata shqetësoheshin për të afërmit adoleshentë që kishin bërë udhëtimin, por mbeten të padekur nga rreziqet.

“Ata na thanë ‘ne nuk mund të qëndrojmë më këtu dhe duhet të shkojmë atje’ para se të shkonin,” shtoi djali.

Artikulli paraprak6 ndryshime për vendin e parë, Silvinjo zbret në fushë me formacionin e ri
Artikulli tjetër“Nis mirë, por…”, astrologia bën parashikimin e javës: Këto shenja të kenë kujdes