Fundjava me reshje e shiu e breshër, në zonat malore do ketë dëborë

Këtë fundjavë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i masave ajrore të lagështa dhe të ftohta me origjinë veriore, raporton Shërbimi Meteorologjik Ushtarak.

Advertisements

Moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura, të cilat do të pasohen me reshje shiu me intensitet mesatar në pjesën më të madhe të territorit e lokalisht deri të lartë.

Reshjet do të jenë në formën e rrebesheve të shpejta dhe stuhive me shkarkesa të forta elektrike e lokalisht breshër. Në intervale të shkurtra kohore reshjet do të jenë problematike. Në relievet malore në veri dhe në verilindje parashikohen reshje dëbore me intensitet të ulët.

Advertisements

Era do të jetë me drejtim veriperëndim-jugperëndim me shpejtësi mesatare 1-8m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare hera-herës ditën e Shtunë fiton shpejtësi 13-19m/s duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 2-5ballë. Ditën e Diel valëzimi në dete do të jetë i forcës 2-3 ballë.

Artikulli paraprakDrama! Në QSUT s’ka ilaç për kimioterapinë te fëmijët, gjyshja e 6-vjeçarit: Deri tani e kemi blerë, por s’kemi ku ta gjejmë. Vetëm krevati është falas
Artikulli tjetërÇfarë ndodhi gjatë natës në Berat, policia “blindon” rrugët e qytetit