E rrallë, gruaja me dy m*tra është shtatzënë në të dyja, e dokumenton në Instagram

Një grua nga Alabama, SHBA ka dokumentuar rastin e saj jashtëzakonisht të rrallë. Ajo ka dy mitra dhe është shtatzënë në të dyja.

Advertisements

Kesley Hatcher, 32 vjeç, ka një gjendje të rrallë të quajtur “uterus didelphys” ku një person ka dy mitra.

Gjendja e rrallë mendohet të prekë rreth 0.3 për qind të grave, raportoi agjencia e lajmeve AFP.

Advertisements

Nëna shtatzënë, e cila përdori Instagramin për të dokumentuar udhëtimin e saj, tha se gjasat që ajo të ishte shtatzënë në të dyja mitrat ishin 1 në 50 milionë.

Të martën, ajo ndau imazhe të disa ekografive të dy foshnjave në barkun e saj.

  

“Gjithçka dukej e mrekullueshme”, tha ajo.

“A nuk janë kaq të lezetshme fytyrat e tyre të vogla? Mendoni se do të ngjajnë. Ndjej se do të jenë krejtësisht të ndryshme”, tha ajo.

32-vjeçarja së shpejti do të bëhet nënë e dy vajzave.

Studimet tregojnë se didelfia e mitrës ndodh në fazën e rritjes së embrionit.

Zakonisht gjatë zhvillimit të embrionit, mitra formohet si dy kanale të quajtura kanalet Müllerian që bashkohen në një mitër.

Por në disa raste të rralla, ky bashkim nuk ndodh dhe të prekurit mund të kenë dy mitra./albeu.com

Artikulli paraprakZjarr në apartamentin e një shtetasi turk, zbardhen detajet
Artikulli tjetërSpartak Ngjela bie në kurth, konfirmon puthjen me Bora Zemanin për filmin e ri: Më pëlqen!