Dhunimi i të miturve, Sinaj: Në kopshte duhet 1 edukatore për 7 fëmijë, jo për 25

Logopedja Gentiana Sinaj është shprehur se në kopshtet publike shqiptare ka një edukatore për 25-30 fëmijë, në një kohë që sipas saj, sipas rregullit, lejohet një edukatore për 7 fëmijë.

Advertisements

Komentet Sinaj i bëri në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews, ku tha se për edukatoret duhet të ketë trajnim të detyruar, përpara se të nisin punën.

Kujtojmë se ditët e fundit janë publikuar disa raste të dhunës në kopshte ndaj fëmijëve, ku rasti i fundit ishte ndaj një 5 vjeçari autik në Elbasan.

Advertisements

“Janë emancipuar më tepër fëmijët, bëhen më tepër publike si raste. Përsa i trajnimit nuk duhet të jetë privat. Sistemi i trajnimit duket të jetë detyrim. Pra para nisjes së ciklit mësimor, stafi duhet të trajnohet për 3 muaj dhe pastaj të nisë.

Kur unë flas për trajnim e kam shumë të qartë. Flas për trajnim edukatoresh të mirëfillta. Trajnime të vazhdueshme. Një edukatore duhet të jetë për 6-7 persona. Rasti i edukatoreve duhet të jetë 1 me 12. Por në shtet ka një edukatore për 25 persona ose 30”, është shprehur Sinaj.

Artikulli paraprakPanik në ambasadën izraelite, makinë tenton të kalojë gardhin e sigurisë, plagoset polici, dyshohet se…(Video)
Artikulli tjetër18 pako kokainë nga Shqipëria në Malin e Zi, arrestohet shqiptari që i fshehu në “BMW” me targa franceze