Ndahet nga jeta ish-Presidenti italian, Giorgio Napolitano

Është ndarë nga jeta ish-Presidenti italian, Giorgio Napolitano.

Advertisements

Napolitano u nda nga jeta sot në moshën 98-vjeçare.

Javët e fundit gjendja shëndetësore e ish-kreut të shtetit italian ka qenë kritike dhe së fundmi është përkeqësuar.

Advertisements

Deputet që nga viti 1953 dhe eksponent kryesor i Partisë Komuniste Italiane, nga fundi i viteve 1980 ishte ndër protagonistët e tranzicionit të PCI drejt socializmit demokratik të stilit europian. Postet institucionale që ai mbajti më pas ishin të ndryshme dhe të rëndësishme: nga kryesia e Dhomës së Deputetëve (1992-1994) deri te funksionet e ministrit të Brendshëm dhe të koordinimit të mbrojtjes civile (1996 – 1998) në ekzekutivin e parë të kryesuar nga Romano Prodi.

Në maj 2006 ai u zgjodh në presidencën e republikës, duke marrë detyrën nga Carlo Azeglio Ciampi. Prandaj ai u bë në prill 2013, në një situatë ngërçi politik që u shfaq pas zgjedhjeve legjislative, kreu i parë i shtetit në historinë e republikës që u rizgjodh nga Parlamenti për një mandat të dytë. Sidoqoftë, Napolitano u largua përfundimisht nga Quirinale në fillim të 2015.

Gjendja e tij shëndetësore filloi të lëkundet në vitin 2018, kur u shtrua me urgjencë në spital dhe iu nënshtrua një operacioni në aortë. Në maj të vitit të kaluar ai iu nënshtrua një operacioni abdominal në spitalin Spallanzani në Romë.

Artikulli paraprakVrau gruan me thikë, merret vendimi për shqiptarin në Greqi
Artikulli tjetërGazetari i njohur ngre alarmin dhe bën paralajmërimin e fortë: Në Dubai mund të krijohet një kartel shqiptar