I FUNDIT/ Disa tërmete radhazi gadasin shtetin fqinj, ja magnituda dhe epiqendra

ITALI- Një tërmet i fortë ga goditur Italinë Qendrore. Epiqendra e tërmetit ishte midis Marche dhe Abruzzo.

Advertisements

INGV vlerësoi për këtë ngjarje të parë një magnitudë prej 4.1 ballë të shkallës Rihter. Një minutë më vonë, një goditje e dytë me magnitudë 3.6 e ndjekur nga dy të tjera me magnitudë 2.5 dhe 2.0.

Sipas mediave italiane, epiqendra ishte në rajonin e Abruzzo-s pothuajse përgjatë kufirit, 4 km nga Folignano në provincën e Ascoli Piceno dhe 7 km nga qyteti i Ascoli ku tërmeti u ndje dukshëm me njerëz që dolën në rrugë. Lëvizja sizmike u ndje mirë edhe në Umbria dhe raporte erdhën gjithashtu nga Toscana dhe Lacio. Për momentin nuk ka asnjë lajm për dëme.

Advertisements

Rreziku më i madh në rast të një ngjarje sizmike ndodh në ndërtesa të vjetra ose ndërtesa të projektuara pa standarde për tërmetet. Nëse goditja është shumë e dhunshme, mjedisi i jashtëm gjithashtu mund të bëhet i rrezikshëm pasi vala sizmike mund të

Artikulli paraprakMrekullitë ekzistojnë! 20 vjeçarja shqiptare zgjohet pas 3 muajsh në koma dhe bëhet studente ekselente
Artikulli tjetërBileta e autobusit do rritet 70-80 lek? Vjen reagimi nga Shoqata e Transportit Publik