SHBA zbulon vendimin që mund të shkaktojë luftë botërore: “Do të na çonte në përplasje të drejtpërdrejtë me Rusinë”

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha ndalimi i avionëve rusë mbi Ukrainë do të ishte e tepër nga NATO dhe me shumë rrezik për përshkallëzimit e situatës dhe shpërthimin e luftës së retë botërore.

Advertisements

“BE nuk është në luftë me Rusinë. Realiteti është se Rusia ka nisur një luftë të egër kundër Ukrainës.

Advertisements

Ukraina nuk është anëtare e NATO-s dhe për këtë arsye ne duhet të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm dhe të kujdesshëm. Ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur, por duke marrë parasysh se Rusia ka armë bërthamore dhe është shumë e rëndësishme të shmangim një luftë të tretë ndërkombëtare”, tha ai për CNN.

NATO nuk po shqyrton mundësinë për ndërhyrjen e ndalim-fluturimit për të kundërshtuar agresionin rus në Ukrainë, tha ambasadori i SHBA në BE, Julianne Smith.

“Ne nuk besojmë se NATO duhet të jetë palë e këtij konflikti në këtë pikë. “, tha ai.

Presidenti ukrainas më herët kishte kërkuar që NATO të ndalonte fluturimin e avionëve rusë mbi Ukrainë.

“Është e rëndësishme për ne që të vendosim ndalimin e avionëve rusë mbi Ukrainë, ata kanë bombarduar kisha”

Artikulli paraprakUkraina kap “tradhtarin” që i dha informacion rusëve për bombardimin në Kiev, publikohet audio-incizimi
Artikulli tjetërHoroskopi për ditën e premte, 4 mars 2022