Një tërmet i fuqishëm ka goditur Qipron në orën 03:07 me atë lokale (02:07 me orën tonë) të martën (11 janar).

Advertisements

Tërmeti është regjistruar në Asia/Nicosia, dhe ka patur një magnitudë 6.5 të shkallës Rihter sipas EMSC, me një thellësi prej 51 Km.

Nuk dihet ende nëse ka shkaktuar dëme, por intensiteti i tij ka shkaktuar panik dhe mund të ketë rrezik potencial për tsunami thotë Qendra Mesdhetare Sismiologjike Europiane (EMSC)