Regjisori Peter Bogdanovich, realizues i filmave si “Paper Moon” dhe “Last Picture Show”, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare.

Advertisements

Ai vdiq në shtëpinë e tij ndërkaq lajmin e ka konfirmuar mediumi amerikan, Deadline.

Bogdanovich pati një karrierë aktrimi që zgjatej plot 60 dekada, si dhe e kishte një rol edhe në hit-serinë The Sopranos, ku e luante rolin e terapistit të Dr. Melfit, Dr. Elliot Kupferberg-ut. Mirëpo arritjet e tij më të mëdha ishin prapa kamerës, sidomos me filmin e tij të dytë, “The Last Picture Show” që ia solli dy nominime Oskar, për Regjisorin më të Mirë dhe për Skenarin më të Mirë të Adaptuar.