Presidenca e Kosovës ka reaguar pasi Serbia ka vazhduar me armatosjen e saj nga Rusia, kësaj radhe duke blerë edhe r aketa nga Moska.

Advertisements

Kryekëshilltari i presidentes Osmani, Blerim Vela, me anë të një postimi në Twitter, ka thënë se ky akt i Serbisë po e rrezikon edhe më tej paqen në Ballkan. Sipas tij, Rusia po e përdor Serbinë për të rivendosur ndikimin e saj kundër SHBA-ve dhe se ky akt siç thotë ai duhet të sanksionohet.

Blerja e vazhdueshme e ar mëve ruse nga Vuçiq rrezikon më tej paqen në rajonin tonë.

Ashtu si Bjellorusia, Serbia është mjeti i Rusisë për të rivendosur sferat e influencës kundër SHBA-së, BE-së dhe NATO-s që ngjajnë me periudhën e L uftës së Ftohtë.

Si e tillë, blerjet ushtarake të Serbisë duhet të sanksionohen.

Advertisements

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP