Një lajm i trishtë ka ardhur për kinematografinë botërore. Ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare aktori dhe regjisori i njohur amerikan Melvin Van Peebles.

Advertisements

Lajmin e hi dhur e dha djali i tij, Mario Van Peebles, përmes një deklarate.

“Babai e dinte që fotografitë e zeza kanë rëndësi”, tha djali i tij, të dhënë. “Nëse një fotografi vlen sa një mijë fjalë, çfarë vlente një film? Ne duam të jemi suksesi që shohim, kështu që ne duhet të shohim se jemi të lirë. Çlirimi i vërtetë nuk do të thotë të imitosh mentalitetin e kolonizatorit. Do të thoshte të vlerësosh fuqinë, bukurinë dhe ndër lidhshmërinë e të gjithë njerëzve”.

Melvin ishte i martuar me aktoren Maria Marx në vitet 1950. Martesa e tyre përfundoi me divorc, por ata ndajnë bashkë një vajzë të quajtur, Megan Van Peebles dhe një djalë, Max Van Peebles.

Artisti ka ndoqi Universitetin Ohio Wesleyan për letërsi dhe gjithashtu shërbeu në Forcën Ajrore në vitet e tij të rinisë.

Advertisements

Disa nga filmat e tij më të famshëm janë: “Sweet Sweetback’s Baadasssss Song”, “The Story of a Three-Day Pass”, “Watermelon Man” dhe “Don’t Play Us Cheap”.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP